2026-cı ildə Mərkəzi Bankın pul siyasəti qərarlarının açıqlanma tarixləri məlum oldu
Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) 2026-cı ildə pul siyasəti qərarlarının ictimaiyyətə açıqlanması qrafikini dərc edib.
Bu barədə Azərbaycan Mərkəzi Bankının 2026-cı il üçün pul siyasətinin əsas istiqamətləri barədə bəyanatında məlumat yayılıb.
2026-cı ildə faiz dəhlizinin parametrlərinə dair qərarlar 8 dəfə olmaqla (4 fevral, 2 aprel, 6 may, 24 iyun, 5 avqust, 23 sentyabr, 4 noyabr və 23 dekabr) təqdim ediləcək.
Qeyd olunan tarixlərdən 2026-cı ilin 4 fevral, 6 may, 5 avqust və 4 noyabr tarixlərində qərarın açıqlanması mətbuat konfransı ilə müşayiət olunacaq, həmçinin həmin günlərdə ekspertlərlə görüşlər keçiriləcək.
Qərarlar elan olunduqdan sonrakı iş günündə qüvvəyə minəcək.

В Центробанке Азербайджана назвали даты рассмотрения денежной политики в следующем году
В 2026 году, как и в 2025-м, Центральный банк Азербайджана (ЦБА) планирует пересматривать денежно-кредитную политику восемь раз.
Об этом Median.Az сообщает со ссылкой на финрегулятор.
Согласно информации, решения ЦБА по денежно-кредитной политике в следующем году будут объявлены общественности 4 февраля, 2 апреля, 6 мая, 24 июня, 5 августа, 23 сентября, 4 ноября и 23 декабря.
В феврале, мае, августе и ноябре решения будут объявлены на пресс-конференции председателя Центробанка Талеха Кязымова, в эти дни также будут проведены встречи с экспертами.
Решения вступят в силу на следующий рабочий день после их объявления.