09.04.2025 11:25 1 719
Asiya İnkişaf Bankı (AİB) Azərbaycan iqtisadiyyatının 2025-ci ildə 3.4%, 2026-cı ildə isə 3.3% artacağını proqnozlaşdırır.
banka istinadən xəbər verir ki, əvvəlki qiymətləndirmələrlə müqayisədə cari il üçün ÜDM-in artım tempi proqnozu 0.8% bənd yaxşılaşdırılıb.
Beləliklə, AİB 2025-2026-cı illərdə Azərbaycan iqtisadiyyatının orta illik artımını 3.35% səviyyəsində qiymətləndirir.
Eyni zamanda, bank ümumilikdə Qafqaz və Mərkəzi Asiya ölkələrində zəif xarici tələb səbəbindən iqtisadi fəallığın yavaşlamasını gözləyir: 2024-cü ildə regionda artım 5.7% təşkil edibsə, 2025-ci ildə 5.4%-ə, 2026-cı ildə isə 5%-ə düşəcəyi proqnozlaşdırılır.
Azərbaycan İqtisadiyyat Nazirliyinin proqnozuna görə, 2025-ci ildə ÜDM-in artımı 3.5% səviyyəsində gözlənilir, Mərkəzi Bank isə 3.3%-lik göstərici proqnozlaşdırır.
Beynəlxalq reytinq agentliklərinin proqnozları fərqlənir. "S&P Global" illik 2% səviyyəsində artım, "Fitch Ratings" 2025-ci ildə 3% və 2026-cı ildə 2.4%, "Moody's" isə hər il 2.5% artım gözləyir.
Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) 2025-ci ildə 3%, 2026-cı ildə 2.5% artım proqnozlaşdırır, Dünya Bankı isə müvafiq olaraq 2.7% və 2.4% gözləyir.
2024-cü ildə Azərbaycan iqtisadiyyatı 4.1% artıb, lakin 2025-ci ilin yanvar-fevral aylarında artım tempi 0.2%-dək yavaşlayıb.скачать dle 11.3

АБР улучшил прогноз по росту экономики Азербайджана на 2025 год
По сравнению с предыдущими оценками, прогноз по темпам роста ВВП на текущий год улучшен на 0,8 процентных пункта.
Таким образом, среднегодовой рост экономики Азербайджана в 2025-2026 годах АБР оценивает на уровне 3.35%.
При этом в целом по странам Кавказа и Центральной Азии банк ожидает замедление экономической активности из-за слабого внешнего спроса: если в 2024 году рост в регионе составил 5.7%, то в 2025 году он, по прогнозам, снизится до 5.4%, а в 2026 году - до 5%.
Согласно прогнозу Министерства экономики Азербайджана, рост ВВП в 2025 году ожидается на уровне 3.5%, а Центральный банк страны оценивает его в 3.3%.
Прогнозы международных рейтинговых агентств разнятся. S&P Global ожидает рост на уровне 2% в год, Fitch Ratings - 3% в 2025 году и 2.4% в 2026 году, Moody"s - 2.5% ежегодно.
Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) прогнозирует рост в 3% в 2025 году и 2.5% в 2026 году, а Всемирный банк - 2.7% и 2.4% соответственно.
В 2024 году экономика Азербайджана выросла на 4.1%, однако в январе-феврале 2025 года темпы роста замедлились до 0.2%.