Simonyan: "Yaxın gələcəkdə Ermənistan-Azərbaycan sərhədinin daha bir hissəsi delimitasiya olunacaq"
Ermənistan Milli Assambleyasının sədri Alen Simonyanın yaxın gələcəkdə Ermənistan-Azərbaycan sərhədinin daha bir hissəsinin delimitasiya olunacağı fikrindədir.
-ın "Armenpress"ə istinadən xəbərinə görə, o, bu açıqlamanı Beynəlxalq İnsan Hüquqları Gününə həsr olunmuş tədbir çərçivəsində keçirilən brifinqdə verib.
"Deməliyəm ki, bəzi məsələlərdə biz tələsirik, bəzi məsələlərdə Azərbaycan tərəfi tələsir, amma proses davam edir və mən düşünürəm ki, yaxın gələcəkdə biz sərhədin hansısa hissəsini delimitasiya edəcəyik", - deyə Simonyan bildirib.
O, məhz hansı hissədən söhbət getdiyini deməyib.
Müddətlərə gəldikdə, spiker prosesin gələn ilin birinci rübündə baş tuta biləcəyini ehtimal edib.
Qeyd edək ki, 2024-cü ilin iyun ayında Ermənistan və Azərbaycan delimitasiyanın birinci mərhələsinin başa çatdığını elan ediblər. Birinci mərhələdə Tavuş sektorunda sərhədin 12.6 kilometrlik hissəsi delimitasiya olunub. 2025-ci ilin yanvar ayında Ermənistan və Azərbaycan delimitasiya komissiyaları delimitasiyanın şimal hissədən, Ermənistan Respublikası, Azərbaycan Respublikası və Gürcüstan sərhədlərinin kəsişdiyi nöqtədən, daha sonra cənub istiqamətində, şimaldan cənuba, Ermənistan Respublikası və Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikası ilə sərhədlərinə qədər davam etdirilməsi barədə razılığa gəliblər.
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan tərəflərin 8 avqustda Vaşinqtonda razılıq əldə edildiyi və Ermənistan və ABŞ-nin üzərində birgə işlədiyi TRIPP marşrutunun keçəcəyi hissələrdə delimitasiya işlərini apara biləcələrini istisna etməyib.скачать dle 11.3

Симонян: В ближайшем будущем будет делимитирован еще один участок армяно-азербайджанской границы
По мнению спикера национального собрания Армении Алена Симоняна, в ближайшем будущем будет делимитирован еще один участок армяно-азербайджанской границы.
Как передает Median.Az со ссылкой на "Арменпресс", он заявил об этом во время брифинга в рамках мероприятия, организованного по случаю Международного дня защиты прав человека.
"Должен сказать, что в некоторых вопросах мы торопимся, в некоторых вопросах спешит азербайджанская сторона, но процесс продолжается, и я думаю, что в ближайшем будущем мы делимитируем какой-то участок границы", - сказал Симонян, не уточнив, о каком именно участке идет речь.
Говоря о сроках, спикер предположил, что процесс может состояться в первом квартале следующего года.
В июне 2024 года Армения и Азербайджан объявили о завершении первого этапа делимитации. На первом этапе был делимитирован 12.6-километровый участок границы в Тавушском секторе. В январе 2025 года армянская и азербайджанская делимитационные комиссии договорились продолжить делимитацию с северного участка, от точки пересечения границ Республики Армения, Азербайджанской Республики и Грузии, а затем в южном направлении, с севера на юг, до границы Республики Армения и Республики Азербайджан с Исламской Республикой Иран. Премьер-министр Армении Никол Пашинян не исключил, что стороны могут проводить делимитационные работы на участках, через которые должна пройти дорога TRIPP, соглашение по которой было достигнуто 8 августа в Вашингтоне и над которой Армения и США работают совместно.скачать dle 11.3