"Azərbaycanın Zəfəri" peyki orbitə BURAXILDI (Yenilənib)
Məktəblilərin hazırladıqları "Azərbaycanın Zəfəri" peykinin orbitə buraxılması ölkənin gələcəyinə edilən mühüm sərmayədir.
"Report"a istinadən xəbər verir ki, bunu Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Kosmik Agentliyin ("Azərkosmos") İdarə Heyətinin sədri vəzifəsini icra edən Dunay Bədirxanov peykin buraxılmasına həsr edilmiş brifinqdə bildirib.
Onun sözlərinə görə, şagirdlərə real kosmik avadanlığı dizayn edib sınaqdan keçirmək və orbitə göndərmək imkanı yaratmaqla Agentlik gələcəyin kosmik mütəxəssislərini yetişdirir:
"Bu məktəbli layihəsi ölkəmizdə artıq 15 ildir ki, formalaşmış müasir kosmik ekosistemin bəhrəsidir. Bu gün bizim məktəblilər kosmosa yalnız peyk deyil, öz arzularını da göndərdilər. Bu uğur Azərbaycanın təhsil sahəsinə edilən investisiyanın real texnoloji nəticələrə çevrildiyini göstərir". Sədr əvəzi əlavə edib ki, "Azərbaycanın Zəfəri" peykini 297 nömrəli məktəbin şagirdləri hazırlayıb: "Layihə gənc nəsildə vətənpərvərlik ruhunu, yaradıcı düşüncəni və texnoloji marağı birləşdirən hadisə kimi dəyərləndirilir".
"Azərbaycanın tarixində ilk dəfə "Azərbaycanın Zəfəri" məktəbli peyki orbitə çıxarılıb".
"Report"a istinadən xəbər verir ki, bunu Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Kosmik Agentliyin ("Azərkosmos") nəzdindəki KOSMİK Akademiyanın rəhbəri İmran Muxtarov peykin buraxılmasına həsr edilmiş brifinqdə bildirib.
Onun sözlərinə görə, "Azərbaycanın Zəfəri" adlı peyki orbitə "SpaceX" şirkətinin "Falcon 9" raketi buraxıb.
"PocketQube" tipli, ölçüsü 5x5x5 sm, çəkisi isə təxminən 250 qr olan bu peyklər möhkəm materiallardan (alüminium ərintiləri, karbon kompozitlər) hazırlanır ki, bu da həm mexaniki davamlılığı, həm də istilik idarəetməsini təmin edir.
"PocketQube" peykləri ilk dəfə 2013-cü ilin noyabr ayında orbitə buraxılıb. Bu buraxılış Avstriyaya məxsus "UniSat-5" platforması vasitəsilə həyata keçirilib və layihə çərçivəsində bir neçə minipeyk, o cümlədən "WREN" (Almaniya), "T-LogoQube" (ABŞ) və "QBScout-1" (İtaliya) peykləri orbitə yerləşdirilib. Bu konsepsiya yalnız texnoloji tərəqqinin məhsulu deyil, həm də kosmosun hamıya aid olduğu ideyasının bir növ simvoludur.

Азербайджан запустил на орбиту спутник Azərbaycanın Zəfəri (Обновлено)
Запуск на орбиту школьного спутника Azərbaycanın Zəfəri (Победа Азербайджана) - стратегическая инвестиция в будущее страны.
Как сообщает Report, об этом заявил исполняющий обязанности председателя правления Космического агентства Азербайджана ("Азеркосмос") Дунай Бадирханов на брифинге, посвященном запуску спутника.
По его словам, предоставляя студентам возможность проектировать, испытывать и выводить на орбиту реальную космическую технику, Агентство готовит будущих специалистов в сфере космоса:
"Этот школьный проект - плод современной космической экосистемы, сформировавшейся за 15 лет в нашей стране... Этот успех свидетельствует о том, что инвестиции, вложенные в сферу образования Азербайджана, воплотились в реальные технологические результаты".
Бадирханов отметил, что спутник Azərbaycanın Zəfəri разработан учениками школы №297.
"Проект оценивается как событие, объединяющее дух патриотизма, творческое мышление и технологический интерес у подрастающего поколения", - добавил он.
Впервые в истории Азербайджана на орбиту выведен школьный спутник Azərbaycanın Zəfəri (Победа Азербайджана).
Как сообщает Report, об этом на брифинге, посвященном запуску спутника, заявил руководитель Академии КОСМИК при Космическом агентстве ("Азеркосмос") Имран Мухтаров.
По его словам, спутник под названием Azərbaycanın Zəfəri (Победа Азербайджана) был запущен на орбиту ракетой Falcon 9 компании SpaceX.
Эти спутники типа PocketQube, размером 5x5x5 см и весом примерно 250 г, изготавливаются из прочных материалов (алюминиевые сплавы, углеродные композиты), что обеспечивает как механическую прочность, так и терморегуляцию.