"Sizinlə danışan təyyarə bələdçisi Hökumə Əliyevadır" - Dəhşətli qəzadan öncə çəkilən GÖRÜNTÜLƏR (Video)
03.12.2025 12:51 1 563
Qazaxıstanın Aktau şəhəri yaxınlığında qəzaya uğrayan "Azərbaycan Hava Yolları"na (AZAL) məxsus "Embraer 190" tipli sərnişin təyyarəsindən görüntülər yayılıb.
Sözügedən videonu təyyarə qəzasında atasını itirən Abbas Qıstarov paylaşıb.
A.Qıstarov qeyd edib ki, iki gün əvvəl atası Rəşid Qıstarovun telefonunda bu görüntülərə rast gəlib.
Qeyd edək ki, görüntülər qəzadan öncə A.Qıstarovun atası tərəfindən lentə alınıb.
Videoda bələdçi, Milli Qəhrəman Hökumə Əliyevanın təyyarənin Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportundan qalxmamışdan əvvəl sərnişinlərə müraciəti yer alıb.
Xatırladaq ki, 2024-cü il dekabrın 25-də Bakı-Qroznı reysini yerinə yetirən "Azərbaycan Hava Yolları"na məxsus "Embraer 190" tipli sərnişin təyyarəsi Rusiya Federasiyasının hava məkanında kənar fiziki və texniki müdaxiləyə məruz qalaraq idarəetməni itirmiş vəziyyətdə Qazaxıstan Aktau şəhəri istiqamətinə yönləndirilib. İnsan tələfatı və xəsarət alanlar olmasına baxmayaraq, pilotların, bələdçilərin yüksək peşəkarlığı, şücaəti və cəsurluğu sayəsində təyyarə qəza enişi həyata keçirib. Təyyarədə olan 67 nəfərdən 38-i həlak olub, 29-u sağ qalıb.
İlkin araşdırmalar nəticəsində məlum olub ki, Azərbaycan təyyarəsi Çeçenistanın hava məkanında olan zaman Rusiyanın hava hücumundan müdafiə vasitələri tərəfindən vurulub, hava gəmisi idarəetməni itirib. Təyyarənin füzelyajında zenit raket kompleksindən atılan raketin qəlpələrinin izləri qeydə alınıb.

Опубликованы новые кадры с пассажирского самолета Embraer 190 авиакомпании Azerbaijan Airlines (AZAL), потерпевшего крушение недалеко от города Актау в Казахстане.
Как сообщает Oxu.Az, видео опубликовал Аббас Гыстаров, потерявший в авиакатастрофе отца. Он отметил, что два дня назад наткнулся на эти записи в телефоне своего отца Рашида Гыстарова.
Отмечается, что кадры были сняты до катастрофы. На видео бортпроводник, Национальный герой Азербайджана Хёкума Алиева обращается к пассажирам ещё до взлёта самолёта из Международного аэропорта Гейдар Алиев.
Напомним, что 25 декабря 2024 года пассажирский самолет Embraer 190 авиакомпании AZAL, выполнявший рейс из Баку в Грозный, подвергся воздействию внешних физических и технических помех в воздушном пространстве Российской Федерации, потерял управление и был направлен в город Актау, Казахстан. Самолет совершил аварийную посадку благодаря высокому профессионализму, мужеству и отваге пилотов и бортпроводников. Из 67 человек, находившихся на борту, 38 погибли, 29 выжили.
В результате предварительного расследования было установлено, что азербайджанский самолет был сбит российскими системами ПВО в воздушном пространстве над Чечней. На фюзеляже самолета были зафиксированы следы фрагментов ракеты, выпущенной из зенитного ракетного комплекса.