Kreditlə ev almaq istəyənlərin NƏZƏRİNƏ - Video
Günümüzdə ev sahibi olmaq bir çox vətəndaşın əsas arzusudur. Məsələnin maddi imkana bağlı olması isə kredit amilini aktuallaşdırır. Lakin kreditlə yaşayış sahəsi almaq elə də asan məsələ deyil, çünki bu, uzunmüddətli borclanma deməkdir ki, onun da sərfəli olub-olmamasını gündəmə gəlir.
Bu baxımdan son illərdə ölkədə ev almaq istəyənlərin ixtiyarına dövlət və daxili kreditlər, bankların təklif etdiyi ipoteka kreditləri, satmaq öhdəliyi ilə kirayə mexanizmi və digər imkanlar verilib.
Daşınmaz əmlak üzrə ekspert Ramil Osmanlı məsələyə münasibət bildirərək ən optimal variantı qeyd edib:
"Ən optimal proqram yaşayış sahəsi almaq üçün ipoteka proqramıdır. Xüsusilə güzəştli şərtlərlə təqdim olunan ipotekanın illik faiz dərəcəsi 4 %-dir. Bu proqramın əlçatanlığı nisbətən çətin olsa da, yaşayış sahəsi almaq üçün ən uyğunu hesab olunur", - deyə o vurğulayıb.

Вниманию желающих приобрести жилье в кредит: назван наиболее выгодный вариант - Видео
Собственное жилье остается главной мечтой многих граждан. Поскольку решение этого вопроса связано с финансовыми возможностями, особое значение приобретает тема кредитования. Однако покупать квартиру в кредит не так просто. Процесс подразумевает долгосрочную задолженность, выгодность которой является актуальной проблемой.
В последние годы желающим купить жилье в Азербайджане предоставляются государственные и внутренние кредиты, ипотека от банков, а также механизм аренды с обязательством последующей продажи и другие возможности.
Комментируя ситуацию, эксперт в сфере недвижимости Рамиль Османлы отметил наиболее оптимальный вариант.
"Самой оптимальной программой для приобретения жилья является ипотека. Особенно льготная ипотека, по которой годовая процентная ставка составляет 4%. Несмотря на то, что доступ к этой программе несколько ограничен, она считается наиболее выгодной для покупки жилья", - подчеркнул специалист.