Gənc ailələr ev ala bilmirlər: Problem necə həll edilməlidir?
"Hazırda gənc ailələrin mənzilə sahib olması problemli məsələlərdən biridir. Mənzil almaq istəyən vətəndaşlar ən yaxşı halda dövlətin təklif etdiyi güzəştli ipotekadan istifadə edirlər. Lakin ipoteka şərtləri bir çox hallarda sərfəli deyil. Həm də gənc ailələr güzəştli kateqoriyaya aid deyillər. Həmçinin ipoteka ilə ev almaq bir çox ailələrin cibinə uyğun deyil".
Bunu Bakupost.az-a əmlak məsələləri üzrə ekspert Ramil Osmanlı bildirib.
Onun dediyinə görə, ipoteka xüsusi kateqoriyaları əhatə edir:
"Ümumi ipoteka şərtləri belədir ki, gənc ailənin gəlirləri 1200-1300 AZN olmalıdır. Həmçinin bu gəlirlər rəsmi olmalıdır. Buna cavab verən ailələrin sayı isə çox azdır. İnsanların qarşısını alan məsələ onların rəsmi gəlirlərinin az olması və ya rəsmi gəlirlərin ehtiyac meyarlarını üstələməsidir".
Ekspert hesab edir ki, insanların mənzil sahibi olmasını əlçatan etmək üçün ipoteka şərtləri yumşaldılmalı və ipotekanın məbləği artırılmalıdır:
"Mütləq şəkildə ipoteka məbləği artırılmalıdır. Güzəştli ipotekaların 250 min manat, adi ipotekaların isə 350 min manat olması şərtdir. Rəsmi gəlirlərlə bağlı olan hissələrə isə müəyyən güzəştlər tətbiq edilməlidir".скачать dle 11.3

Молодые семьи не могут приобрести жилье: как решить эту проблему?
"Общие условия ипотеки таковы, что доходы молодой семьи должны составлять 1200-1300 манатов в месяц и они должны быть официальными. Число семей, отвечающих этим требованиям, очень мало. Проблема, с которой сталкиваются граждане, заключается в том, что их официальные доходы либо слишком малы, либо превышают критерии нуждаемости", - отметил Р.Османлы.
Эксперт считает, что для того, чтобы сделать покупку жилья более доступной для людей, необходимо смягчить условия ипотеки и увеличить ее сумму.
"Обязательно нужно увеличить сумму ипотеки. Необходимо, чтобы льготная ипотека достигала 250 000 манатов, а обычная - 350 000 манатов. К пунктам, связанным с официальными доходами, следует применять определенные льготы", - добавил он.