Azərbaycan və BƏƏ əməkdaşlığın 5 əsas istiqamətində alt komitələr yaradacaq
Bu barədə BƏƏ XİN-in Azərbaycan və BƏƏ arasında Hərtərəfli Strateji Tərəfdaşlıq üzrə Əməkdaşlıq Komitəsinin noyabrın 28-də Əbu-Dabidə keçirilən birinci iclasının yekununa dair yaydığı bəyanatda qeyd olunur.
Məlumata görə, alt komitələr siyasət və diplomatiya, iqtisadi əməkdaşlıq, müdafiə və hüquq-mühafizə fəaliyyəti, humanitar əməkdaşlıq (təhsil, mədəniyyət və qabaqcıl texnologiyalar), həmçinin enerji əməkdaşlığı və davamlı inkişaf sahələrini əhatə edir.
BƏƏ XİN qeyd edib ki, Strateji Komitənin toplanması ikitərəfli tərəfdaşlığın dərinliyini və ümumi strateji baxışı vurğulayıb və Bakı ilə Əbu-Dabinin prioritet istiqamətlərdə ixtisaslaşmış institusional platforma vasitəsilə qarşılıqlı fəaliyyəti gücləndirmək əzmini təsdiqləyib.
İclasa BƏƏ-nin dövlət naziri Səid Əl Həcəri və Azərbaycan xarici işlər nazirinin müavini Yalçın Rəfiyev sədrlik edib. Görüşdə hər iki ölkənin dövlət qurumlarının yüksək vəzifəli nümayəndələri iştirak ediblər.
Səid Əl Həcərinin sözlərinə görə, bu cür görüşlər iki dövlət arasında sürətlə inkişaf edən əlaqələri əks etdirir və qarşılıqlı maraq dairəsinə daxil olan sahələrdə əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi istiqamətində mühüm addımdır.
Görüş zamanı tərəflər beşillik yol xəritəsinin həyata keçirilməsi mexanizmlərini müzakirə edib və bir sıra birgə prioritet layihələri nəzərdən keçiriblər.
İclasın yekunu üzrə komitənin növbəti görüşünün Bakıda keçirilməsi qərara alınıb, bu isə tərəflərin dialoqun daha da dərinləşdirilməsinə sadiqliyini vurğulayır.
Xatırladaq ki, komitə 2025-ci il sentyabrın 16-da imzalanmış Azərbaycan və BƏƏ arasında Hərtərəfli Strateji Tərəfdaşlıq haqqında Birgə Bəyannaməyə uyğun olaraq yaradılıb.//reportскачать dle 11.3

Азербайджан и ОАЭ создадут подкомитеты по пяти ключевым направлениям сотрудничества
Как передает Report об этом говорится в заявлении МИД ОАЭ по итогам встречи первого заседания Комитета по всеобъемлющему стратегическому партнерству между двумя странами, прошедшего в Абу-Даби 28 ноября Азербайджана и ОАЭ.
Согласно информации, подкомитеты охватывают политику и дипломатию, экономическое сотрудничество, оборону и правоохранительную деятельность, гуманитарное сотрудничество (образование, культуру и передовые технологии), а также энергосотрудничество и устойчивое развитие.
В МИД ОАЭ отметили, что созыв Стратегического комитета "подчеркнул глубину двустороннего партнерства и общее стратегическое видение", подтверждая готовность Баку и Абу-Даби укреплять взаимодействие в приоритетных направлениях через специализированную институциональную платформу.
Заседание возглавили государственный министр ОАЭ Саид Аль Хаджери и заместитель министра иностранных дел Азербайджана Ялчин Рафиев. Во встрече приняли участие также высокопоставленные представители государственных структур обеих стран.
По словам Саида Аль Хаджери, встречи подобного уровня отражают стремительно развивающиеся связи между двумя государствами и служат важным шагом к укреплению сотрудничества в сферах взаимного интереса.
В ходе встречи стороны обсудили механизмы реализации пятилетней дорожной карты и рассмотрели ряд совместных приоритетных проектов.
По итогам заседания было также принято решение провести следующую встречу Комитета в Баку, что подчеркивает приверженность сторон дальнейшему углублению диалога.
Напомним, что, комитет создан в соответствии с Совместной декларацией о всеобъемлющем стратегическом партнерстве между Азербайджаном и ОАЭ, подписанной 16 сентября 2025 года.