Bu il sahibkarlar dövlət zəmanəti ilə 124 milyon manat güzəştli kredit alıb
İpoteka və Kredit Zəmanət Fondunun zəmanəti ilə Azərbaycan sahibkarlarına güzəştli şərtlərlə 678 milyon manat kredit verilib. Bunun 124 milyon manatı bu ilin yanvar-noyabr aylarının payına düşüb.
Fondun zəmanət və subsidiyası ilə maliyyələşdirilən layihələr çərçivəsində isə 6 mindən çox yeni iş yerinin yaradılması nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyevin 29 noyabr 2017-ci il tarixli, 1691 nömrəli Fərmanı ilə ölkədə ilk dəfə sahibkarların manatla aldıqları kreditlərə zəmanət və həmin kreditlər üzrə faiz subsidiyalarının verilməsinə başlanılıb.
Eyni zamanda, dövlət başçısının 24 avqust 2022-ci il tarixli fərmanına əsasən, qeyri-neft sektorunda fəaliyyət göstərən mikro və kiçik sahibkarların, eləcə də emitent şirkətlərin (qiymətli kağızlar buraxmaq hüququna malik olan və bu kağızları öz adından dövriyyəyə buraxaraq onlardan maliyyə vəsaiti cəlb edən hüquqi şəxs və ya dövlət orqanı-red.) maliyyə vəsaitlərinə əlçatanlığının artırılması məqsədilə sahibkarlığa dəstək alətlərinin çeşidi artırılıb. Həmçinin, iki yeni alətin - sahibkarların manatla aldıqları kreditlərə münasibətdə kredit portfelinin təminatı, həmçinin istiqrazlar üzrə emitentlərin (sahibkarların) öhdəliklərinə təminat mexanizmlərinin tətbiqinə başlanılıb.скачать dle 11.3

Ипотечный и кредитно-гарантийный фонд Азербайджана выдал льготные кредиты на сумму 678 млн манатов
Ипотечный и кредитно-гарантийный фонд Азербайджана выдал предпринимателям льготные кредиты на сумму 678 млн манатов. Из них 124 млн манатов приходятся на январь-ноябрь текущего года.
Врамках проектов, финансируемых под гарантии и субсидии фонда, планируется создание более 6 000 новых рабочих мест.
Стоит отметить, что выдача гарантий и субсидирование процентных ставок по кредитам предпринимателей в манатах началась впервые в стране согласно указу Президента Ильхама Алиева №1691 от 29 ноября 2017 года.
Кроме того, в соответствии с указом главы государства от 24 августа 2022 года был расширен ассортимент инструментов поддержки предпринимательства с целью повышения доступности финансовых ресурсов для микро- и малых предпринимателей, работающих в ненефтяном секторе, а также компаний-эмитентов (юридические лица, которые выпускают и продают ценные бумаги, такие как акции и облигации, для привлечения средств на развитие своего бизнеса - ред.).
Также началось применение двух новых инструментов - обеспечения кредитного портфеля по кредитам в манатах, полученным предпринимателями, а также гарантийных механизмов по обязательствам эмитентов (предпринимателей) по облигациям.скачать dle 11.3