Naxçıvan sahibkarları I yarımildə 7 milyon manatdan çox güzəştli kredit alıblar
Bu ilin I yarısında Naxçıvan Muxtar Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Sahibkarlığın İnkişafı Fondu (SİF) 77 investisiya layihəsinin maliyyələşdirilməsinə 7,4 milyon manat güzəştli kredit ayırıb.
Bunu Naxçıvanın iqtisadiyyat naziri Kazım Hüseynəliyev bildirib.
Onun sözlərinə görə, Fondun maliyyələşdirdiyi layihələrin 73,6 %-i sənaye, 18,3 %-i kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı, 8,1 %-i xidmət sahələri ilə bağlı olub.
"Bu dövrdə ayrılmış güzəştli kreditlərin 8,6 %-i kiçik, 23,9 %-i orta, 67,5 %-i isə böyük kreditlər olub. Builki kredit ayrılmış layihələr üzrə 80 yeni iş yerinin yaradılması nəzərdə tutulur", - deyə nazir əlavə edib.
Bundan başqa, H.Hüseynəliyev deyib ki, yanvar-iyun aylarında 5,8 milyon manat güzəştli kredit geri qaytarılıb, 2,1 milyon manat problemli kredit ödənilib.
SİF-in əməkdaşlıq etdiyi müvəkkil kredit təşkilatlarının sayı ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 2 dəfə artaraq 8-ə çatıb.скачать dle 11.3

Предприниматели Нахчывана получили более 7 млн манатов льготных кредитов в I полугодии
По его словам, 73,6% проектов, финансируемых Фондом, были связаны с промышленностью, 18,3% - с производством сельскохозяйственной продукции, 8,1% - со сферой услуг.
"В этот период было выдано 8,6% малых, 23,9% средних и 67,5% крупных кредитов. В рамках проектов, получивших кредиты в этом году, планируется создание 80 новых рабочих мест", - добавил министр.
Кроме того, Г.Гусейналиев сказал, что в январе-июне было возвращено 5,8 млн манатов льготных кредитов, погашено 2,1 млн манатов проблемных кредитов.
Количество уполномоченных кредитных организаций, с которыми сотрудничает ФРП, достигло 8, увеличившись в 2 раза по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.