Qazaxıstan Azərbaycandan iki konteyner gəmisi alacaq
-ın Caspianlife.kz-ə istinadən xəbərinə görə, bu barədə Qazaxıstanın nəqliyyat naziri Nurlan Sauranbayev hökumət iclasında açıqlama verib.
O, iclasda sərhədyanı qovşaqların nəqliyyat infrastrukturu ilə təmin edilməsi ilə bağlı danışıb.
Qazaxıstan baş nazirinin mətbuat xidmətinin məlumatına görə, "Xəzər düyünü" çərçivəsində Aktau və Kurık dəniz limanlarının modernləşdirilməsi üzrə işlər tam sürətlə davam edir. İlin axırına qədər Aktau limanında "Lyanyunqan" Çin şirkəti ilə birgə konteyner qovşağının tikintisinin birinci mərhələsi başa çatacaq. Həmçinin Aktauda liman sularının dibinin dərinləşdirilməsi və körpülərin modernləşdirilməsi layihələri də reallaşdırılır.
"Kurık limanında "Sarja" çoxfunksiyalı terminalının tikintisi layihəsi həyata keçirilir. 2027-ci ilə qədər Xəzər dənizi üzərindən konteyner daşımalarını artırmaq üçün Azərbaycandan 700 konteyner tutumuna malik iki gəminin alınması planlaşdırılır. Həmçinin limanlara aparan dəmiryolu xəttinin ötürmə qabiliyyətinin artırılması üzərində də işlər görülür. Bu layihələrin həyata keçirilməsi Aktau və Kurık limanlarının ötürmə qabiliyyətinin 30 milyon tona çatdırılmasına kömək edəcək", - deyə Nurlan Sauranbayev əlavə edib.скачать dle 11.3

Казахстан закупит в Азербайджане два морских судна для перевозки контейнеров
Как передает Median.Az со ссылкой на caspianlife.kz, об этом сегодня на заседании правительства сообщил министр транспорта Республики Казахстан Нурлан Сауранбаев, где он доложил об обеспеченности трансграничных хабов транспортной инфраструктурой.
По информации пресс-службы премьер-министра РК, в рамках Каспийского узла полным ходом идет работа по модернизации морских портов Актау и Курык. До конца года будет завершено строительство первой очереди контейнерного хаба в порту Актау совместно с китайской компанией Ляньюньган. Также в порту Актау реализуются проекты по дноуглублению акватории порта, модернизации причалов.
"В порту Курык реализуется проект строительства многофункционального терминала "Саржа". Для увеличения контейнерных перевозок через Каспийское море до 2027 года планируется закупить в Азербайджане два судна вместимостью 700 контейнеров. Также ведется работа по увеличению пропускной способности железнодорожной линии, идущей к портам. Реализация указанных проектов позволит увеличить пропускную способность портов Актау и Курык до 30 млн. тонн", - добавил Нурлан Сауранбаев.скачать dle 11.3