Prezident İlham Əliyev dərman preparatları istehsalı müəssisəsinin açılışında iştirak edib - FOTO
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Abşeron rayonunun Hökməli qəsəbəsində "Scandens Pharmaceutical Industries Ltd" MMC-nin dərman preparatları istehsalı müəssisəsinin açılışında iştirak edib.
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və baş direktor Kamran Həsənov dövlətimizin başçısına müəssisə barədə məlumat veriblər.
Beynəlxalq standartlara uyğun layihələndirilən müəssisə Almaniya, İsveçrə və İtaliyanın qabaqcıl texnologiya və avadanlıqları ilə təchiz olunub. İl ərzində müəssisədə antibiotiklər, diabetologiya, hepatologiya, kardiologiya, andrologiya, allerqologiya və qastroenterologiya sahələrinə aid təxminən 800 milyon ədəd tablet və kapsul dərman preparatı istehsal olunacaq. İstehsal olunan məhsullar həm daxili bazara çıxarılacaq, həm də gələcəkdə ixrac ediləcək. Müəssisədə 120 iş yeri yaradılıb.
Dəyəri 74 milyon manat olan layihə özəl investisiya hesabına həyata keçirilib. Şirkət İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən verilmiş investisiya təşviqi sənədi hesabına idxal olunan avadanlıqlara görə 6.5 milyon manat güzəşt əldə edib.
Müəssisənin fəaliyyətə başlaması Azərbaycanın əczaçılıq sənayesində yeni inkişaf mərhələsi kimi qiymətləndirilir. Burada xammaldan hazır məhsula qədər dərman preparatlarının istehsalının bütün mərhələləri həyata keçiriləcək. Yeni müəssisə ölkəmizdə əczaçılıq sənayesinin inkişafına və yerli istehsalın güclənməsinə töhfə verəcək. Yerli və beynəlxalq tələblərə cavab verən rəqabətqabiliyyətli məhsulların istehsalı ölkəmizin ixrac imkanlarını da genişləndirəcək.
Müəssisə, eyni zamanda, əczaçılıq sahəsində peşəkar kadrların hazırlanması və əməli bacarıqların inkişafı üçün baza rolunu oynayacaq. "Scandens Pharmaceutical Industries Ltd" MMC, Azərbaycan Tibb Universiteti, Macarıstanın Peç Universiteti və "Panon Pharma" şirkəti arasında imzalanmış dördtərəfli Memorandum çərçivəsində burada əczaçı və qeyri-əczaçı ixtisasları üzrə qısa və uzunmüddətli təlim və təcrübə proqramlarının həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Prezident İlham Əliyev müəssisəni işə salıb.
Müəssisənin damında ümumi gücü 450 kVt/saat olan 710 ədəd Günəş paneli quraşdırılıb ki, enerji sərfiyyatının, təxminən, 40 faizi bu panellər vasitəsilə ödənəcək.скачать dle 11.3

Президент Ильхам Алиев принял участие в открытии предприятия по производству лекарственных препаратов - ФОТО
22.11.2025 16:12 900
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял участие в открытии в поселке Хокмали Абшеронского района предприятия по производству лекарственных препаратов ООО Scandens Pharmaceutical Industries Ltd.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, министр экономики Микаил Джаббаров и генеральный директор Кямран Гасанов проинформировали главу государства о предприятии.
Предприятие, спроектированное в соответствии с международными стандартами, оснащено передовыми технологиями и оборудованием из Германии, Швейцарии и Италии. В течение года здесь будет производиться около 800 миллионов таблеток и капсул антибиотиков, диабетологических, гепатологических, кардиологических, андрологических, противоаллергических препаратов и препаратов, применяемых в гастроэнтерологии. Выпускаемая продукция будет поставляться как на внутренний рынок, так и в перспективе - на экспорт. На предприятии создано 120 рабочих мест.
Проект стоимостью 74 миллиона манатов реализован за счет частных инвестиций. В рамках предоставленного Министерством экономики документа о поощрении инвестиций предприятию предоставлена льгота на импортируемое оборудование в размере 6.5 миллиона манатов.
Запуск предприятия расценивается как новый этап в развитии фармацевтической промышленности Азербайджана. Здесь будут осуществляться все этапы производства фармацевтических препаратов - от сырья до готовой продукции. Новое предприятие внесет вклад в развитие фармацевтической промышленности страны и укрепление местного производства. Выпуск конкурентоспособной продукции, отвечающей местным и международным требованиям, также расширит экспортные возможности нашей страны.
Кроме того, предприятие станет базой для подготовки профессиональных кадров в фармацевтической сфере и развития их практических навыков. В рамках четырехстороннего меморандума, подписанного между ООО Scandens Pharmaceutical Industries Ltd, Азербайджанским медицинским университетом, Печским университетом Венгрии и компанией Panon Pharma, здесь планируется реализация краткосрочных и долгосрочных программ обучения и стажировки для фармацевтов и специалистов других профилей.
Президент Ильхам Алиев ввел предприятие в действие.
На крыше предприятия установлены 710 солнечных панелей общей мощностью 450 кВт/ч, которые покроют около 40% потребляемой энергии.