İlham Əliyev tütün məmulatlarının istehsalı müəssisəsinin açılışında iştirak edib - FOTO
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev iyulun 18-də "Tabaterra" MMC-nin Ağdam Sənaye Parkındakı tütün məmulatlarının istehsalı müəssisəsinin açılışında iştirak edib.
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, əvvəlcə iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov dövlətimizin başçısına Ağdam Sənaye Parkı haqqında məlumat verdi.
Prezident İlham Əliyevin 2021-ci il 28 may tarixli Fərmanına əsasən, İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin idarəçiliyində Ağdam rayonunda 190 hektar ərazidə Ağdam Sənaye Parkı yaradılıb. Parkın yaradılmasından məqsəd işğaldan azad edilmiş ərazilərin dirçəldilməsi, Qarabağın sənaye potensialının inkişafı, sahibkarlığın dəstəklənməsi, əhalinin istehsal sahəsində məşğulluğunun artırılmasıdır. Sənaye Parkının prioritet istiqamətləri tikinti materiallarının istehsalı, kənd təsərrüfatı məhsullarının qablaşdırılmasının, meyvə-tərəvəz konservlərinin, ət, süd, yem, gübrə istehsalının və emalının, xidmət sahələrinin, soyuducu kameraların təşkilidir.
Ağdam Sənaye Parkında sahibkarlıq fəaliyyətinin inkişafı üçün dövlət tərəfindən əlverişli investisiya mühiti yaradılıb. Bunun nəticəsidir ki, Ağdam Sənaye Parkı rezidentlərinin sayına görə ölkəmizdə mövcud sənaye zonaları arasında Sumqayıt Kimya Sənaye Parkından sonra ikinci sənaye parkıdır. Parkda ümumi investisiyalarının həcmi 270 milyon manatdan çox olan 30 sahibkarlıq subyektinə rezidentlik, 4 sahibkara isə qeyri-rezidentlik statusu verilib. Artıq investorlar tərəfindən Sənaye Parkına 121 milyon manatdan çox investisiya yatırılıb, 650-dən artıq daimi iş yeri yaradılıb. İşlə təmin edilənlərin çoxu Ağdam və ətraf rayonların sakinləridir. Ağdam Sənaye Parkının ərazisinin 70 faizdən çoxu artıq sahibkarların istifadəsinə verilib. "Tabaterra" MMC-nin tütün məmulatlarının istehsalı müəssisəsinin açılması ilə Parkda fəaliyyət göstərən müəssisələrin sayı 10-a çatıb.
Qeyd edək ki, hazırda ölkədə 9 sənaye parkı var. Bunlar Sumqayıt Kimya, Qaradağ, Pirallahı, Naxçıvan, Hacıqabul, Mingəçevir, Balaxanı, Ağdam və Cəbrayıl rayonunda yerləşən "Araz Vadisi İqtisadi Zonası" sənaye parklarıdır. Bununla yanaşı, Masallı, Neftçala, Sabirabad və Şərurda 4 sənaye məhəlləsi yaradılıb.
Sonra "Tabaterra" MMC-nin direktoru Elman Cavanşir dövlətimizin başçısına müəssisə barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, Ağdam Sənaye Parkında 5,5 hektar ərazidə "Tabaterra" MMC-nin tütün məmulatlarının istehsalı müəssisəsi yaradılıb. Layihəyə 58 milyon manat investisiya yatırılıb. "Tabaterra" MMC öz məhsulları ilə yanaşı, "British American Tobacco", "Japan Tobacco International" və "Imperial Brands" şirkətlərinə məxsus beynəlxalq brendləri lisenziya əsasında istehsal edir. MMC-də 20-dən çox brend üzrə 120-dən artıq çeşiddə tütün məmulatı istehsal olunur. Almaniya, İtaliya və Böyük Britaniyanın qabaqcıl texnologiyalarının tətbiq edildiyi müəssisədə 9 istehsal xətti mövcuddur. İstehsal olunan məhsullar Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə, Gürcüstana, Özbəkistana və İraqa ixrac edilir. Hazırda "Tabaterra" MMC həm yerli, həm də "British American Tobacco" və "Japan Tobacco International" şirkətlərinə məxsus xarici brendlərin ixracını həyata keçirir.
Müəssisə sənaye parkının rezidenti kimi vergi, gömrük və digər güzəştlərdən faydalanır. Hazırda burada 400 nəfər çalışır. Şirkət 300-dək işçinin Ağdam şəhərinə köçürülməsini nəzərə alaraq, onların yaşayış təminatını qarşılamaq üçün "Ağdam Residence" yaşayış kompleksində 208 mənzilin alınmasına sərmayə yatırıb və əməkdaşların işlədiyi dövr ərzində ödənişsiz olaraq onların istifadəsinə verib.
Keçən ilin nəticələrinə görə, "Tabaterra" MMC qeyri-neft və özəl sektor üzrə qabaqcıl ixracatçı, eyni zamanda, qeyri-neft sektorunda ən iri vergi ödəyicisi olub.
Tütün əkininin və emalının həyata keçirilməsi məqsədilə təsis edilmiş "Tabaterra Leaf" MMC 2021-ci ildə "Azərtütün" ASC-nin özəlləşdirilməsinə dair investisiya müsabiqəsinin qalibi olub və infrastrukturun modernləşdirilməsi, yerli tütünün keyfiyyətinin artırılması məqsədilə 15 milyon manat məbləğində sərmayə yatırıb. "Tabaterra Leaf" MMC hazırda Şəki, Qax, Zaqatala, Balakən rayonlarının ərazisində tütün əkini və emalı ilə məşğul olur. Şirkətin tərkibində tütün qəbulu və emalı məntəqələri, istixanalar və illik istehsal gücü 3 min ton olan Tütün Emalı Zavodu mövcuddur. "Tabaterra Leaf" MMC tərəfindən 2027-ci ildən başlayaraq Qubadlı rayonunda 500 hektar ərazidə tütün əkini və emalı ilə əlaqədar lazımi infrastrukturun qurulması üçün əlavə investisiya yatırılması nəzərdə tutulur. "Tabaterra" MMC-nin işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirdiyi layihələr iqtisadi fəallığın artırılmasına, sənayenin və kənd təsərrüfatının inkişafına, regionun ixrac potensialının artırılmasına, məşğulluğun təmin olunmasına töhfə verir. Bu layihələrin ümumi investisiya dəyəri 79 milyon manat təşkil edir.скачать dle 11.3

Ильхам Алиев открыл предприятие по производству табачных изделий в Агдамском промышленном парке - AJ
18.07.2025 13:05 1 446
18 июля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял участие в открытии в Агдамском промышленном парке предприятия по производству табачных изделий ООО Tabaterra.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, сначала министр экономики Микаил Джаббаров проинформировал главу государства об Агдамском промышленном парке.
В соответствии с указом Президента Ильхама Алиева от 28 мая 2021 года, в Агдамском районе на территории площадью 190 гектаров создан Агдамский промышленный парк под управлением Агентства развития экономических зон. Целью создания парка является возрождение освобожденных от оккупации территорий, развитие промышленного потенциала Карабаха, оказание поддержки предпринимательству, повышение занятости населения в производственной сфере. Приоритетными направлениями деятельности промышленного парка являются выпуск стройматериалов, плодоовощных консервов, налаживание производства и переработки мяса, молока, кормов, удобрений, расфасовки сельскохозяйственной продукции, создание сервисных участков, организация холодильных камер.
Государство создало благоприятную инвестиционную среду для развития предпринимательской деятельности в Агдамском промышленном парке, благодаря чему он является вторым среди действующих в нашей стране промышленных зон по количеству резидентов после Сумгайытского химического промышленного парка. 30 субъектам предпринимательства с общим объемом инвестиций более 270 млн манатов в парке предоставлен статус резидента, а 4 предпринимателям - нерезидента. Инвесторы уже вложили в промышленный парк более 121 млн манатов, создано свыше 650 постоянных рабочих мест. Большинство обеспеченных работой - жители Агдама и прилегающих районов. Более 70% территории Агдамского промышленного парка уже передано в распоряжение предпринимателей. С открытием предприятия по производству табачных изделий ООО Tabaterra количество действующих в парке предприятий достигло десяти.
В настоящее время в стране действуют 9 промышленных парков: Сумгайытский химический, Гарадагский, Пираллахинский, Нахчыванский, Гаджигабульский, Мингячевирский, Балаханский, Агдамский, а также расположенная в Джебраильском районе "Экономическая зона Аразская долина". Кроме того, создано 4 промышленных квартала - в Масаллы, Нефтчале, Сабирабаде и Шаруре.
Затем директор ООО Tabaterra Эльман Джаваншир предоставил главе государства информацию о предприятии.
Было сообщено, что в Агдамском промышленном парке на территории площадью 5.5 гектара создано предприятие по производству табачных изделий ООО Tabaterra. В проект инвестировано 58 млн манатов. Помимо собственной продукции, ООО Tabaterra также производит на основе лицензии продукцию под международными брендами British American Tobacco, Japan Tobacco International и Imperial Brands. В целом, ООО выпускает свыше 120 наименований табачных изделий под более чем 20 брендами. На предприятии, где применяются передовые германские, итальянские и британские технологии, имеются 9 производственных линий. Выпускаемая продукция экспортируется в Объединенные Арабские Эмираты, Грузию, Узбекистан и Ирак. В настоящее время ООО Tabaterra экспортирует продукцию как местных, так и зарубежных брендов, таких как British American Tobacco и Japan Tobacco International.
Как резидент промышленного парка предприятие пользуется налоговыми, таможенными и другими льготами. В настоящее время здесь работают 400 человек. С учетом переселения в город Агдам до 300 работников компания инвестировала в приобретение 208 квартир в жилом комплексе Ağdam Residence для удовлетворения их жилищных потребностей и передала им в бесплатное пользование на период трудовой деятельности.
По итогам прошлого года ООО Tabaterra стало ведущим экспортером в ненефтяном и частном секторах, а также крупнейшим налогоплательщиком в ненефтяном секторе.
ООО Tabaterra Leaf, созданное с целью выращивания и переработки табака, в 2021 году победило в инвестиционном конкурсе по приватизации ОАО "Азертютюн" и инвестировало 15 млн манатов в модернизацию инфраструктуры, улучшение качества местного табака. В настоящее время ООО Tabaterra Leaf занимается выращиванием и переработкой табака на территории Шекинского, Гахского, Загатальского, Балакенского районов. В составе компании действуют пункты приема и переработки табака, теплицы и завод по переработке табака годовой производственной мощностью 3 тыс. тонн. ООО Tabaterra Leaf планирует с 2027 года дополнительно инвестировать в строительство необходимой инфраструктуры для выращивания и переработки табака на территории площадью 500 гектаров в Губадлинском районе. Проекты, реализуемые ООО Tabaterra на освобожденных от оккупации территориях, способствуют повышению экономической активности, развитию промышленности и сельского хозяйства, увеличению экспортного потенциала региона, обеспечению занятости населения. Общая инвестиционная стоимость этих проектов составляет 79 млн манатов.