Çində keçmiş şirkət rəhbərinə rüşvətə görə ölüm cəzası verildi
Pekin məhkəməsi "New China Life Insurance" şirkətinin keçmiş rəhbəri Li Kuanı korrupsiya, mənimsəmə və 28 milyon dollar rüşvət almaqda təqsirli bilərək ölüm cəzasına məhkum edib.
"Reuters" agentliyinə istinadən xəbər verir ki, məhkəmə həmçinin ölüm hökmünü iki il müddətinə təxirə salıb.
Xəbərdə bildirilir ki, maliyyə və sığorta sənayesində karyera quran Li Kuan 2024-cü ilin oktyabrında rüşvət almaqda şübhəli bilinərək həbs edilib.
O, 2019-cu ildə "New China Life Insurance" şirkətinin prezidenti, 2022-ci ildə isə direktorlar şurasının sədri təyin edilib.
İş adamı 2023-cü ilin avqustunda gözlənilmədən yaşını əsas gətirərək istefa verib. Həmin vaxt onun 60 yaşı tamam olub.
Tezliklə ona qarşı korrupsiya ittihamı irəli sürülüb. Müstəntiqlər müəyyən ediblər ki, Kuan "milli və dövlət maraqlarına əhəmiyyətli zərər vurmaqla dövlət əmlakını və vəsaitlərini mənimsəyib". O, 2024-cü ilin oktyabrında Çin Kommunist Partiyasından xaric edilib və onun "qanunsuz əldə etdiyi vəsait" müsadirə edilib.
Son bir neçə il ərzində Çində həyata keçirilən antikorrupsiya kampaniyası çərçivəsində onlarla yüksək vəzifəli məmur və şirkət rəhbərlərinə ağır cəzalar verilib.скачать dle 11.3

Китайского финансиста приговорили к смертной казни за хищения и взятки
Как передает Median.Az со ссылкой на Reuters, суд также назначил отсрочку в два года для исполнения приговора.
Ли Куань, который построил карьеру в финансовой и страховой отраслях, был арестован в октябре 2024 года по подозрению во взятках. В 2019 году он занял пост президента New China Life Insurance, а в 2022 году был назначен председателем совета директоров компании. В августе 2023 года он неожиданно подал в отставку, сославшись на возраст, ему на тот момент исполнилось 60 лет. Вскоре после этого ему были предъявлены обвинения в коррупции. Следствие установило, что Ли Куань "присваивал государственное имущество и средства, нанося значительный ущерб национальным и государственным интересам". В октябре 2024 года его исключили из Компартии Китая и конфисковали "средства, полученные незаконным путем".
За последние несколько лет в рамках борьбы с коррупцией, начатой по инициативе лидера КНР, жесткие приговоры были вынесены десяткам крупных чиновников и представителям руководства компаний. Так, в октябре 2024 года к смертной казни с двухлетней отсрочкой был приговорен бывший замглавы Народного банка Китая Фань Ифэй за взятки на сумму 54.6 млн долларов. В 2023 году бывший вице-президент банка Everbright Чжан Хуаю получил 12.5 года тюрьмы за взятки и злоупотребление положением.