Azərbaycan və Ermənistan parlament nümayəndə heyətləri arasında görüş olub
Bu gün ATƏT Parlament Assambleyasının İstanbulda keçirilən 23-cü payız sessiyası çərçivəsində Azərbaycan və Ermənistan parlament nümayəndə heyətləri arasında ikitərəfli görüş keçirilib.
Bu barədə Milli Məclisin Mətbuat və ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsindən xəbər verilib.
Görüş Azərbaycan və Ermənistan parlament sədrləri arasında 2025-ci il oktyabrın 21-də Cenevrədə aparılmış müzakirələr çərçivəsində əldə olunmuş razılaşma əsasında baş tutub.
Görüşdə Vaşinqton sammitinin müsbət rolu qeyd edilib, əldə edilmiş razılaşmalar və Azərbaycanla Ermənistan arasında sülhün möhkəmləndirilməsi istiqamətində atılan növbəti addımlar, habelə hər iki ölkənin parlamentlərinin bu prosesə dəstəyinin əhəmiyyəti barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Söhbət zamanı iki ölkə arasında həyata keçirilən etimadın artırılması tədbirlərində parlamentlərin roluna toxunulub, həmçinin parlament üzvləri arasında beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində konstruktiv dialoqun vacibliyi vurğulanıb.скачать dle 11.3

Состоялась встреча парламентских делегаций Азербайджана и Армении
Сегодня в рамках 23-й осенней сессии Парламентской ассамблеи ОБСЕ, проходящей в Стамбуле, состоялась двусторонняя встреча между парламентскими делегациями Азербайджана и Армении.
Как сообщили в отделе прессы и связей с общественностью Милли Меджлиса, встреча прошла в соответствии с договоренностями, достигнутыми в ходе переговоров между спикерами парламентов двух стран 21 октября 2025 года в Женеве.
Стороны отметили положительную роль Вашингтонского саммита и обменялись мнениями относительно достигнутых соглашений и дальнейших шагов по укреплению мира между нашими государствами. Особое внимание было уделено важности поддержки этого процесса парламентами обеих стран.
Участники беседы подчеркнули роль парламентов в реализации мер по укреплению доверия между двумя странами, а также важность поддержания конструктивного диалога между членами парламентов в рамках международных организаций.скачать dle 11.3