Saakaşvili 3 il sonra həbsxanaya qaytarıldı
Gürcüstanın keçmiş prezidenti Mixeil Saakaşvili Tbilisidə müalicə olunduğu "Vivamed” klinikasından həbsxanaya qaytarılıb.
Bu barədə Gürcüstanın Xüsusi Penitensiar Xidməti məlumat yayıb.
Məlumata əsasən, Saakaşvilinin vəziyyəti qənaətbəxş qiymətləndirildiyi üçün onun stasionar müalicəyə ehtiyacı artıq yoxdur. Bu səbəbdən eks-prezident xəstəxanadan buraxılıb və 12 saylı penitensiar müəssisəyə qaytarılıb.
Qeyd edək ki, Saakaşvili 2021-ci ilin oktyabrında Gürcüstana qayıtdıqdan sonra həbs olunub. O, 2022-ci ilin mayından "Vivamed” klinikasında müalicə alırdı.
Xatırladaq ki, Saakaşvili 2004-2013-cü illərdə iki müddətə Gürcüstan prezidenti vəzifəsini tutub. 2013-cü il parlament seçkilərində məğlubiyyətdən sonra ölkəni tərk edib.
Saakaşvili 2021-ci ilin sentyabrın 29-da səkkiz illik mühacirətdən sonra gizli yolla Gürcüstana qayıdıb və oktyabrın 1-də həbs olunub. Həbsxanada olduğu müddətdə bir neçə dəfə aclıq elan edib. Səhhəti pisləşdiyi üçün öncə həbsxananın klinikasına, daha sonra 2022-ci ilin mayında isə "Vivamed” özəl klinikasına yerləşdirilib.
Saakaşvili hakimiyyətdən sui-istifadədə, büdcə vəsaitlərinin israfçılığında, etiraz aksiyasının zorakılıq yolu ilə dağıdılmasında və siyasi opponentlərinin təqibində ittiham olunur.
Sabiq dövlət başçısı barəsində bir neçə cinayət işi açılıb. O, 2015-ci ildə Gürcüstan vətəndaşlığından məhrum edilib.
Eks-prezident dövlət sərhədini qanunsuz keçməyə görə 4 il 6 ay, büdcə vəsaitlərinin israf olunmasına görə isə 9 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib.