Azərbaycan doqquz ayda 115 ölkəyə mal ixrac edib
Median.Az Dövlət Statistika Komitəsinə istinadən xəbər verir ki, hesabat dövründə ölkənin xarici ticarət dövriyyəsi 35 milyard 402.7 milyon ABŞ dolları təşkil edib. Ticarət dövriyyəsinin 18 milyard 633.7 milyon ABŞ dolları və ya 52.6%-i ixracın, 16 milyard 769 milyon ABŞ dolları (47.4%) isə idxalın payına düşüb. Nəticədə xarici ticarət balansı 1 milyard 864.7 milyon ABŞ dolları həcmində müsbət saldo ilə yekunlaşıb. 2024-cü ilin yanvar-sentyabr ayları ilə müqayisədə xarici ticarət dövriyyəsi faktiki qiymətlərlə 3.6% artıb, real ifadədə isə 8.1% azalıb. Real ifadədə idxal 8.3%, ixrac isə 7.9% azalıb.
Ölkənin xarici ticarət dövriyyəsinin 25.2%-i İtaliyanın, 12.3%-i Türkiyənin, 10.3%-i Rusiyanın, 9.6%-i Çinin, 3.1%-i Almaniyanın, 2.9%-i ABŞ-ın, 2.7%-i Böyük Britaniyanın, 2.1%-i Çexiyanın, 1.9%-i Yunanıstanın, 1.8%-i Gürcüstanın, 1.7%-i Bolqarıstanın, 1.6%-i Qazaxıstanın, 1.5%-i Xorvatiyanın, 1.4%-i Rumıniya və İsveçrənin, 1.3%-i İranın, 1.1%-i Portuqaliya, Ukrayna və Avstraliyanın, 0.9%-i isə Özbəkistan və Belarusun payına düşüb. Ticarət əməliyyatlarının 14.1%-i digər ölkələrlə aparılıb.

Siyəzəndə keçmiş məhkumun meyiti tapılıb
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Государственный комитет статистики, за отчетный период внешнеторговый оборот страны составил 35 млрд 402.7 млн долларов. На экспорт пришлось 18 млрд 633.7 млн долларов или 52.6% торгового оборота, а на импорт - 16 млрд 769 млн долларов (47.4%). В результате внешнеторговый баланс завершился с положительным сальдо в размере 1 млрд 864.7 млн долларов. По сравнению с январем-сентябрем 2024 года внешнеторговый оборот в фактических ценах увеличился на 3.6%, а в реальном выражении сократился на 8.1%. В реальном выражении импорт сократился на 8.3%, а экспорт на 7.9%.
25.2% внешнеторгового оборота страны пришлось на Италию, 12.3% - на Турцию, 10.3% - Россию, 9.6% - Китай, 3.1% - Германию, 2.9% - США, 2.7% - Великобританию, 2.1% - Чехию, 1.9% - Грецию, 1.8% - Грузию, 1.7% - Болгарию, 1.6% - Казахстан, 1.5% - Хорватию, 1.4% - Румынию и Швейцарию, 1.3% - Иран, 1.1% - Португалию, Украину и Австралию, 0.9% - Узбекистан и Беларусь. 14.1% торговых операций были проведены с другими странами.