Nazir: Gələn il imtiyazlı şəxslərin mənzillə təminatına 50 milyon manat xərclənəcək
Gələn il imtiyazlı şəxslərin (şəhid ailələri, müharibə əlilləri və s. kateqoriyalardan olan imtiyazlı şəxslərin) mənzillərlə təminatına 50 mln. manat vəsait xərclənməsi nəzərdə tutulur.
Bunu əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyev bu gün Milli Məclisinin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq, eləcə də Əmək və sosial siyasətin komitələrinin birgə iclasında bildirib.
Nazir bildirib ki, dövlət büdcəsindən növbəti il üçün Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin fəaliyyət istiqamətləri üzrə 2 milyard 834 milyon manat vəsaitin ayrılması nəzərdə tutulub.
O qeyd edib ki, bu da cari il üzrə ayrılan vəsait ilə müqayisədə 112 milyon manat (və ya 4%) çoxdur:
"Bu vəsaitin 97%-i və ya 2 milyard 751 milyon manatı əhaliyə ödənişlərə sərf ediləcək. Bu da cari illə müqayisədə 151 milyon manat (və ya 5,8%) çoxdur. Belə ki, müavinət, təqaüd və kompensasiyalar üçün 2 milyard 144 milyon manat və ya 76%, ÜDSY üzrə 465 milyon manat (və ya 16%), haqqı ödənilən ictimai işlərin təşkili üzrə xərclər üzrə 141,7 milyon manat (və ya 5%) vəsait nəzərdə tutulub".
A.Əliyev əlavə edib ki, növbəti il üçün yaşayış minimumu və ehtiyac meyarı həddinin 285 manatdan 300 manata (5,3%) artırılması proqnozlaşdırılır.

Министр: В 2026 году на жилье для льготников будет выделено 50 млн манатов
В 2026 году на льготное жилье для лиц с привилегиями (семей шехидов, инвалидов войны и т.д.) планируется выделить 50 млн манатов.
Об этом заявил министр труда и социальной защиты населения Анар Алиев на совместном заседании парламентского Комитета по экономической политике, промышленности и предпринимательству и Комитета по труду и социальной политике.
Он отметил, что на следующий год на различные направления деятельности Минтруда из госбюджета планируется выделить 2 млрд 834 млн манатов, что на 112 млн манатов (на 4%) больше средств, выделенных на текущий год:
"Из этих средств 2 млрд 751 млн манатов (97%) будет направлено на выплаты населению, что на 151 млн манатов (на 5,8%) больше, чем в текущем году. Так, на пособия, пенсии и компенсации запланировано 2 млрд 144 млн манатов (76%), на АГСП – 465 млн манатов (16%), а на расходы по организации оплачиваемых общественных работ – 141,7 млн манатов (5%)".
А. Алиев добавил, что на следующий год планируется увеличить прожиточный минимум и критерий нуждаемости с 285 до 300 манатов (5,3%).скачать dle 11.3