İlham Əliyev Ərəb Koordinasiya Qrupuna daxil olan üzv qurumların rəhbər şəxslərini qəbul edib - FOTO
05.11.2025 12:51 897
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev noyabrın 5-də Ərəb Koordinasiya Qrupuna daxil olan üzv qurumların rəhbər şəxslərindən ibarət nümayəndə heyətini qəbul edib.
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, nümayəndə heyətinə İslam İnkişaf Bankı qrupunun sədri Məhəmməd Süleyman Əl-Casir, OPEC Fondunun prezidenti Əbdülhəmid Əl-Xəlifə, Əbu-Dabi İnkişaf Fondunun Baş direktoru, Əbu-Dabi İxracat Ofisinin (ADEX) İcraiyyə Komitəsinin sədri Məhəmməd Saif Əl-Süveydi, Səudiyyə İnkişaf Fondunun Baş icraçı direktoru Sultan Əbdülrəhman Əl-Marşad və Küveyt Ərəb İqtisadi İnkişaf Fondunun Baş direktoru vəzifəsini icra edən Valed Əl-Bahar daxildir.
Dövlətimizin başçısı Ərəb Koordinasiya Qrupuna daxil olan üzv qurumların xüsusilə indiki dövrdə - Azərbaycanın Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda genişmiqyaslı bərpa-tikinti işləri apardığı zaman ölkəmizdə sosial infrastrukturun inkişafı ilə bağlı layihələrə dəstək vermək niyyətini yüksək qiymətləndirib. Prezident İlham Əliyev vurğulayıb ki, bütün bunlar qonaqların təmsil etdikləri maliyyə institutları və ölkələrin xalqları ilə qardaşlıq, dostluq münasibətlərimizi genişləndirir.
Azərbaycanda əsas infrastruktur layihələrinin artıq tamamlandığını deyən dövlətimizin başçısı su, nəqliyyat və digər sahələr üzrə dövlət proqramlarının icra edildiyini və gələcəkdə də müxtəlif istiqamətlər üzrə dövlət proqramlarının qəbul olunacağını vurğulayıb.
Görüşə görə nümayəndə heyətinin adından dövlətimizin başçısına təşəkkür edən İslam İnkişaf Bankı qrupunun sədri Məhəmməd Süleyman Əl-Casir işğaldan azad edilmiş Qarabağda, Şuşada olmaqdan məmnunluğunu bildirib, orada aparılan işlərin dərin təəssürat hissi doğurduğunu deyib.
Söhbət zamanı Azərbaycanla Ərəb Koordinasiya Qrupuna daxil olan üzv qurumlar arasında uğurlu və səmərəli əməkdaşlığın həyata keçirildiyi vurğulandı, ölkəmizdə yaradılan əlverişli investisiya və biznes mühitinə toxunulub, əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə edilib. Azərbaycanla Ərəb Koordinasiya Qrupuna daxil olan üzv qurumlar arasında birgə layihələrin həyata keçirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.скачать dle 11.3

Президент Ильхам Алиев принял делегацию руководящих лиц структур-членов Арабской координационной группы - ФОТО
05.11.2025 12:51 645
5 ноября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял делегацию руководящих лиц структур-членов Арабской координационной группы.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, в состав делегации входят президент группы Исламского банка развития Мухаммад Сулейман аль-Джассер, президент Фонда ОПЕК Абдулхамид аль-Халифа, генеральный директор Фонда развития Абу-Даби, председатель Исполнительного комитета Экспортного офиса Абу-Даби (ADEX) Мохаммед Саиф аль-Сувайди, главный исполнительный директор Фонда развития Саудовской Аравии Султан Абдулрахман аль-Маршад и исполняющий обязанности генерального директора Кувейтского фонда арабского экономического развития Валед аль-Бахар.
Глава нашего государства высоко оценил намерение структур-членов Арабской координационной группы поддерживать проекты, связанные с развитием социальной инфраструктуры в нашей стране, особенно в настоящее время, когда Азербайджан проводит широкомасштабные строительно-восстановительные работы в Карабахе и Восточном Зангезуре. Президент Ильхам Алиев подчеркнул, что все это расширяет братские и дружеские отношения с финансовыми институтами и народами стран, которые представляют гости.
Отметив, что в Азербайджане уже завершены основные инфраструктурные проекты, глава государства подчеркнул, что реализуются государственные программы в водной, транспортной и других сферах, в будущем также будут приниматься государственные программы по различным направлениям.
Поблагодарив главу государства от имени делегации за встречу, председатель Группы Исламского банка развития Мухаммад Сулейман аль-Джассер выразил удовлетворение посещением освобожденных от оккупации Карабаха, города Шуша, отметил, что проводимая там работа производит глубокое впечатление.
В ходе беседы было подчеркнуто, что Азербайджан и структуры-члены Арабской координационной группы успешно и плодотворно сотрудничают, была затронута созданная в нашей стране благоприятная инвестиционная и деловая среда, обсуждены перспективы сотрудничества. Состоялся обмен мнениями о реализации совместных проектов Азербайджаном и структурами-членами Арабской координационной группы.