Donald Trampdan şatdaunla bağlı qərar
ABŞ Prezidenti Donald Tramp bildirib ki, müxalif Demokratlar Partiyasının şantajına boyun əyməyəcək və federal hökumətin maliyyələşdirilməsinin dayandırılmasına (şatdaun) son qoyulması üçün onlarla sövdələşməyə getməyəcək.
O, bunu "CBS News" televiziya kanalına müsahibəsində deyib.
Jurnalist qeyd edib ki, əvvəllər Tramp məharətlə kompromislər tapır və şatdaunlardan qaçırdı. Bunun cavabında Tramp: "Mən bu məsələdə çox yaxşıyam. Amma bunu etməyəcəyəm, yollarını azmış demokratların şantajına boyun əyməyəcəyəm. Bu insanlarda nəsə düz deyil", - cavabını verib.
"Şumer (ABŞ Konqresi Senatının demokrat azlığının lideri Çak Şumer - red.) düzələn adam deyil. Onun itirəsi heç nəyi yoxdur. O, kamikadze pilota çevrilib", - deyə Tramp əlavə edib.
Eyni zamanda, Tramp əmin olduğunu bildirib ki, şatdaun tezliklə başa çatacaq və ABŞ hökumətinin maliyyələşdirilməsi bərpa olunacaq:
"Biz bunu həll edəcəyik. Nəticədə, onlar səs verməli olacaqlar".
Xatırladaq ki, oktyabrın 1-i gecəyarısından etibarən (Bakı vaxtı ilə 08:00) maliyyələşdirmənin olmaması səbəbindən ABŞ federal hökumətinin işi qismən dayandırılıb. Bu, Konqresdə hakim Respublikaçılar və müxalif Demokratlar partiyalarının nümayəndələrinin səhiyyə sahəsi də daxil olmaqla, xərclərlə bağlı bir sıra maddələrlə əlaqədar razılığa gələ bilməməsi səbəbindən baş verib. Demokratlar və respublikaçılar bir-birini siyasi məqsədlərlə şatdauna təhrik etməkdə və onu uzatmaqda günahlandırırlar.
1977-ci ildən etibarən federal hökumətin işinin maliyyələşdirilməsi administrasiya və Konqres arasındakı fikir ayrılıqları səbəbindən 20 dəfədən çox dayandırılıb. Ən uzun müddət 35 gün olub və 2018-ci il dekabrın 22-dən 2019-cu il yanvarın 25-dək davam edib. Maraqlıdır ki, həmin şatdaun da Donald Trampın birinci prezidentliyi dövrünə təsadüf edib.скачать dle 11.3

Президент США не пойдет на сделку с демократами для завершения шатдауна
Президент США Дональд Трамп заявил, что не планирует поддаваться на шантаж со стороны оппозиционной ему Демократической партии и идти на сделку для завершения приостановки финансирования работы федерального правительства (шатдауна).
Об этом он сказал в интервью телеканалу CBS News.
Журналистка отметила, что ранее Трамп искусно находил компромиссы и избегал шатдаунов. "Я очень хорош в этом. Но я не буду делать этого, поддаваясь шантажу со стороны демократов, которые сбились с пути. С этими людьми что-то не так", - сказал хозяин Белого дома.
"[Лидер демократического меньшинства Сената Конгресса США Чак] Шумер - это безнадежный случай. И ему нечего терять. Он превратился в пилота-камикадзе", - добавил американский президент. В то же время Трамп выразил уверенность, что вскоре шатдаун завершится и финансирование американского правительства будет возобновлено. "Мы решим это. В конце концов, им придется проголосовать", - сказал хозяин Белого дома.
Частичная приостановка работы федерального правительства США началась в полночь на 1 октября (08:00 по Баку) в связи с отсутствием финансирования. Это произошло из-за того, что представители правящей Республиканской и оппозиционной Демократической партий в Конгрессе не смогли прийти к согласию относительно ряда статей расходов, в том числе в сфере здравоохранения. Демократы и республиканцы обвиняют друг друга в провоцировании шатдауна и его затягивании в политических целях.
С 1977 года финансирование работы федерального правительства прерывалось в связи с разногласиями между администрацией и Конгрессом более 20 раз. Самый продолжительный период составил 35 дней - с 22 декабря 2018 года по 25 января 2019 года (в первый президентский срок Дональда Трампа).скачать dle 11.3