Monteneqroda saxlanılan Azərbaycan vətəndaşı sərbəst buraxılıb (Yenilənib)
Monteneqronun paytaxtı Podqoritsada türk vətəndaşlarının da iştirak etdiyi iddia edilən bıçaqlı insident nəticəsində saxlanılan Azərbaycan vətəndaşı sərbəst buraxılıb.
APA-ya istinadən xəbər verir ki, Azərbaycan vətəndaşı dünən axşam saatlarında azad olunub.
Polisin müşahidə kameralarına baxdığı və nəticədə, Azərbaycan vətəndaşının hadisə baş verərkən evdə olduğu məlum olub.
Monteneqro Respublikasının İnsan Hüquqları və Azadlıqları Müdafiəçisi Sinişa Bjekoviç Podqoritsa şəhərində Azərbaycan vətəndaşının saxlanılması ilə bağlı İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsman) məktubuna rəsmi qaydada cavab ünvanlayıb.
Bu barədə Ombudsman Aparatının Mətbuat Xidməti məlumat yayıb.
Bildirilib ki, Monteneqro Ombudsmanı məsələnin nəzarətə götürülərək bununla əlaqədar həmin ölkənin Polis İdarəsi ilə birbaşa əlaqə yaratdığını və saxlanılmış Azərbaycan vətəndaşına qarşı xüsusi həssaslıqla davranıldığını bildirib.
"S.Bjekoviç etnik, milli və ya dini zəmində hər hansı bir ayrı-seçkiliyin, nifrət nitqi və ya düşmənçilik münasibətlərinin qarşısının alınması ilə bağlı məsələlər də daxil olmaqla, hər bir Azərbaycan Respublikası vətəndaşının hüquqlarının müdafiə olunacağını qeyd edib, saxlanılmış şəxslərlə bağlı aparılan istintaq və məhkəmə proseslərinin gedişatının onun mandatı çərçivəsində nəzarətdə saxlanılacağını diqqətə çatdırıb.
Hadisə Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin diqqətində saxlanılır", - deyə məlumatda qeyd edilib.

Освобождён гражданин Азербайджана, задержанный в столице Монтенегро Подгорице после поножовщины, в которой, как утверждается, участвовали граждане Турции.
Как сообщает АПА, гражданин Азербайджана был освобождён вчера вечером.
Полиция просмотрела записи с камер наблюдения, в результате чего установлено, что во время инцидента наш соотечественник находился дома.
Уполномоченный по правам человека (омбудсмена) Черногории Синиша Бжекович официально ответил на письмо омбудсмана Азербайджана по поводу задержания гражданина Азербайджана в Подгорице.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на пресс-службу Аппарата омбудсмана Азербайджана, С.Бжекович взял вопрос под контроль и установил прямой контакт с полицией страны, при этом подчеркнув, что к задержанному гражданину Азербайджана проявляется особая внимательность.
"Бжекович отметил, что права каждого гражданина Азербайджанской Республики будут защищены, включая вопросы предотвращения дискриминации по этническому, национальному или религиозному признаку, а также недопущение разжигания вражды и ненависти. Он также заявил, что ход расследования и судебных процессов в отношении задержанных будет находиться под его контролем в рамках полномочий. Вопрос держится в центре внимания омбудсмена Азербайджана.", - говорится в заявлении.