Leyla Əliyeva Qəbələdə "Gənc arıçı" layihəsinin iştirakçısı ilə görüşüb- FOTO
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva Qəbələ rayonunda "Gənc arıçı" layihəsinin iştirakçılarından biri olan, Mıxlıqovaq kəndində yaşayan Qafarovlar ailəsinin qonağı olub.
Görüş zamanı ailə üzvləri ilə səmimi söhbət edilib, onların layihə çərçivəsində qazandıqları təcrübə və gələcək planları ilə yaxından maraqlanılıb. Ailə üzvləri bu layihənin həyata keçirilməsi təşəbbüsünə, eləcə də Leyla Əliyevanın şəxsən ziyarətinə görə səmimi minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Məlumat üçün bildirək ki, gənc arıçı Lalə Qafarova ötən il 40 kiloqram, bu il isə 100 kiloqram bal istehsal edib. O, həmçinin Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə ötən ay Kəlbəcərdə keçirilən Bal Festivalında "Gənc arıçı" layihəsinin iştirakçısı qismində çıxış edərək öz məhsullarını alıcılara təqdim edib.
Qeyd edək ki, 2021-ci ildən başlayaraq IDEA İctimai Birliyinin təşəbbüsü və Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondu, Dövlət Məşğulluq Agentliyi və ABAD publik hüquqi şəxsin tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilən "Gənc arıçı" layihəsinin əsas məqsədi regionlarda gənc ailələrin arıçılıq sahəsinə marağını artırmaq, onların məşğulluğunu və ekoloji cəhətdən dayanıqlı kiçik ailə bizneslərini dəstəkləməkdir.

Лейла Алиева встретилась с участником проекта "Молодой пчеловод" в Габале - ФОТО
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева, учредитель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева побывала в гостях у семьи Гафаровых, проживающей в селе Мыхлыговаг Габалинского района, которая является одним из участников проекта Gənc arıçı ("Молодой пчеловод").
Во время встречи состоялась искренняя беседа с членами семьи, которые подробно рассказали об опыте, полученном в рамках проекта, и планах. Семья Гафаровых выразила искреннюю благодарность за инициативу реализации данного проекта и личный визит Лейлы Алиевой.
Стоит отметить значительные успехи Лалы Гафаровой, которая произвела 40 кг мёда в прошлом году, а в текущем году увеличила производство до 100 кг. Кроме того, по инициативе Лейлы Алиевой, в прошлом месяце Лала приняла участие в Фестивале мёда в Кельбаджаре, где представила свою продукцию покупателям в качестве участницы проекта "Молодой пчеловод".
Проект "Молодой пчеловод" реализуется с 2021 года по инициативе Общественного объединения IDEA в партнерстве с Фондом молодёжи Азербайджанской Республики, Государственным агентством занятости и юридическим лицом публичного права ABAD. Главная цель проекта - повысить интерес молодых семей в регионах к пчеловодству, поддержать их занятость и развитие экологически устойчивого малого семейного бизнеса.