Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə "Gənc arıçı" layihəsinin təlim mərhələsi yekunlaşıb
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2021-ci ildən etibarən həyata keçirilən "Gənc arıçı" layihəsinin növbəti mərhələsi Xızı rayonunda uğurla davam edir.
Bu il layihənin ilkin mərhələsində Xızı rayonundan 100-dən çox gənc ailə müraciət edib. Müraciətlərin qiymətləndirilməsi zamanı iştirakçıların arıçılıq sahəsindəki bilik və təcrübəsi, sosial vəziyyəti, eləcə də arıçılıq təsərrüfatının yerləşdirilməsi üçün həyətyanı torpaq sahəsinin mövcudluğu əsas seçim meyarları kimi nəzərə alınıb. Bu meyarlara əsasən seçilmiş 20 iştirakçı xüsusi təlim proqramına cəlb olunub. Təlim mərhələsində iştirakçılara arıçılıqla bağlı həm nəzəri biliklər, həm də praktik bacarıqlar aşılanıb.
Layihənin növbəti mərhələsində iştirakçılara arıçılıq təsərrüfatı qurmaq üçün arı ailələri, pətəklər, arıçı geyimləri, balsüzən aparat və digər zəruri avadanlıqlar təqdim olunacaq. Bu mərhələdə onların effektiv istehsal fəaliyyəti üçün lazımi şərait yaradılaraq arı ailələrinin paylanması həyata keçiriləcək.
Qeyd edək ki, "Gənc arıçı" layihəsi IDEA İctimai Birliyi, Gənclər Fondu, Dövlət Məşğulluq Agentliyi və ABAD publik hüquqi şəxsin tərəfdaşlığı ilə 2021-ci ildən həyata keçirilir. Bu günədək layihə çərçivəsində ölkənin müxtəlif regionlarında yaşayan 60-dan çox gənc ailəyə arıçılıq təsərrüfatının qurulmasına dəstək göstərilib.
Layihənin məqsədi biomüxtəlifliyin əsas qoruyucularından biri olan arıların ölkə üzrə yayılma arealının genişləndirilməsi, arıçılığın ekosahibkarlıq forması kimi regionlarda təşviqi, ekoloji cəhətdən təmiz kənd təsərrüfatı fəaliyyətlərinin dəstəklənməsi və keyfiyyətli təbii bal istehsalının artırılmasıdır. Eyni zamanda layihə gənc ailələrin sosial rifahının yüksəldilməsinə və onların dayanıqlı məşğulluğunun təmin olunmasına töhfə verməyi hədəfləyir.скачать dle 11.3

Очередной этап проекта "Молодой пчеловод", реализуемого с 2021 года по инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева, основателя и руководителя Общественного объединения İDEA Лейлы Алиевой, успешно продолжается в Хызынском районе.
На начальном этапе проекта в этом году более 100 молодых семей из Хызынского района подали заявки. При оценке основными критериями отбора были знания и опыт участников в области пчеловодства, их социальное положение, а также наличие приусадебного участка для размещения соответствующего хозяйства. На основании этих критериев 20 отобранных участников были привлечены к специальной программе обучения. На этапе обучения участникам были привиты как теоретические знания, так и практические навыки пчеловодства.
На следующем этапе проекта участникам будут предоставлены пчелиные семьи, ульи, необходимая одежда, медогонка и другое оборудование для создания пчеловодческого хозяйства. На этом этапе будут созданы необходимые условия для их эффективной производственной деятельности и осуществлено распределение пчелиных семей.
Отметим, что с 2021 года в рамках проекта "Молодой пчеловод", реализуемого по инициативе Общественного объединения IDEA в партнерстве с Фондом молодежи Азербайджанской Республики, Государственным агентством занятости и юридическим лицом публичного права ABAD, более 60 молодым семьям из разных регионов страны была оказана поддержка в создании пчеловодческих хозяйств.
Целью проекта является расширение ареала распространения пчел по всей стране, которые являются одними из основных хранителей биоразнообразия, продвижение пчеловодства в регионах как формы экопредпринимательства, поддержка экологически чистой сельскохозяйственной деятельности и увеличение производства качественного натурального меда. В то же время проект направлен на повышение социального благополучия молодых семей и обеспечение их устойчивой занятости.