Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə "Gənc arıçı" layihəsi Xızı rayonunda keçiriləcək
Gənc ailələrin məşğulluğu və ekoloji sahibkarlığın təşviqi məqsədilə həyata keçirilən "Gənc arıçı" layihəsi bu dəfə Xızı rayonunda icra olunacaq. Layihə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2021-ci ildən etibarən ölkəmizin müxtəlif bölgələrində uğurla reallaşdırılır.
Layihəyə cəlb olunacaq 20 gənc ailə əvvəlcə nəzəri və praktiki təlimlərdə iştirak edəcək. Təlimləri başa vurmuş iştirakçılar arı ailələri və pətəklər, arıçı geyimi, balsüzən aparat və digər zəruri avadanlıqlarla təmin olunacaqlar. Gənc arıçılara istehsalat prosesinin effektiv təşkili üçün zəruri şərait yaradılacaq, eyni zamanda məhsulların sertifikatlaşdırılması, brendləşdirilməsi, dizaynı və satış strategiyalarının hazırlanması sahəsində metodoloji və peşəkar dəstək göstəriləcək.
Qeyd edək ki, 2021-ci ildən etibarən IDEA İctimai Birliyinin təşəbbüsü və Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondu, Dövlət Məşğulluq Agentliyi və ABAD publik hüquqi şəxsin tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilən "Gənc arıçı" layihəsi çərçivəsində ölkənin müxtəlif regionlarında yaşayan 60-dan çox gənc ailəyə arıçılıq təsərrüfatının qurulmasına dəstək göstərilib.
Layihənin məqsədi biomüxtəlifliyin əsas qoruyucularından biri olan arıların ölkə üzrə yayılma arealının genişləndirilməsi, arıçılığın ekosahibkarlıq forması kimi regionlarda təşviqi, ekoloji cəhətdən təmiz kənd təsərrüfatı fəaliyyətlərinin dəstəklənməsi və keyfiyyətli təbii bal istehsalının artırılmasıdır. Eyni zamanda, layihə, gənc ailələrin sosial rifahının yüksəldilməsinə və onların dayanıqlı məşğulluğunun təmin olunmasına töhfə verməyi hədəfləyir.
"Gənc arıçı" layihəsində iştirak etmək istəyən Xızı rayonunda yaşayan 18-35 yaş arası gənclər mayın 18-dək müraciətlərini IDEA İctimai Birliyinin "1113" qaynar xətti və ya elektron poçt ünvanına (info@ideacampaign.org) göndərmələri və yaxud Dövlət Məşğulluq Agentliyinin Xızı rayon xidmət şöbəsinə yaxınlaşaraq qeydiyyatdan keçmələri xahiş olunur.
Qeyd edək ki, müraciətlərin qiymətləndirilməsi zamanı iştirakçıların arıçılıq sahəsində bilik və təcrübəsi, sosial vəziyyəti, həmçinin arıçılıq təsərrüfatının yerləşdirilməsi üçün müvafiq həyətyanı torpaq sahəsinin mövcudluğu əsas meyarlar kimi nəzərə alınacaq.

По инициативе Лейлы Алиевой проект "Молодой пчеловод" пройдет в Хызынском районе
Проект "Молодой пчеловод", реализуемый в целях занятости молодых семей и продвижения экологического предпринимательства, на этот раз будет реализован в Хызынском районе. Проект успешно реализуется в различных регионах нашей страны с 2021 года по инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева, основателя и руководителя Общественного объединения IDEA Лейлы Алиевой.
20 молодых семей, которые будут задействованы в проекте, сначала примут участие в теоретических и практических тренингах. Участники, завершившие обучение, будут обеспечены пчелиными семьями и ульями, пчеловодческими костюмами, медогонками и другими принадлежностями. Молодым пчеловодам будут созданы необходимые условия для эффективной организации производственного процесса, а также будет оказана методологическая и профессиональная поддержка в области сертификации продукции, брендинга, проектирования и разработки стратегий сбыта.
Отметим, что с 2021 года в рамках проекта "Молодой пчеловод", реализуемого по инициативе Общественного объединения IDEA в партнерстве с Фондом молодежи Азербайджанской Республики, Государственным агентством занятости и юридическим лицом публичного права ABAD, более 60 молодым семьям из разных регионов страны была оказана поддержка в создании пчеловодческих хозяйств.
Целью проекта является расширение ареала распространения пчел по всей стране, которые являются одними из основных хранителей биоразнообразия, продвижение пчеловодства в регионах как формы экопредпринимательства, поддержка экологически чистой сельскохозяйственной деятельности и увеличение производства качественного натурального меда. В то же время проект направлен на повышение социального благополучия молодых семей и обеспечение их устойчивой занятости.
Молодежь в возрасте от 18 до 35 лет, проживающая в Хызынском районе и желающая принять участие в проекте "Молодой пчеловод", могут направить до 18 мая свои обращения на горячую линию Общественного объединения IDEA 1113 или электронную почту (info@ideacampaign.org), а также обратиться в Хызынский районный отдел службы Государственного агентства занятости и пройти регистрацию.
Отметим, что при оценке заявок в качестве основных критериев будут учитываться знания и опыт участников в области пчеловодства, социальный статус, а также наличие соответствующего приусадебного земельного участка для размещения пчеловодческого хозяйства.скачать dle 11.3