Ramiz Mehdiyevin sadiq adamı Elton Məmmədov da istintaqa cəlb edilib - Milyonlar mənimsəyibmiş
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında (AMEA) 2020-2023-cü illərdə baş verən qanun pozuntuları ilə bağlı aparılan cinayət işində maraqlı faktlar üzə çıxıb.
"Qafqazinfo"ya istinadla xəbər verir ki, hazırda ev dustaqlığında saxlanılan Ramiz Mehdiyevin AMEA-ya rəhbərlik etdiyi dövrdə olan yeyinti halları ilə əlaqədar sabiq deputat Elton Məmmədov da istintaqa cəlb edilibmiş.
Belə ki, prokurorluq tərəfindən onun barəsində cinayət təqibi aparılır. E.Məmmədov keçmiş nəqliyyat naziri Ziya Məmmədovun qardaşıdır. Ramiz Mehdiyev AMEA-ya prezident təyin olunduqdan sonra sadiq adamı kimi onu Yüksək Texnologiyalar Parkının direktoru vəzifəsinə gətirmişdi. Sonradan isə E.Məmmədov Akademiyanın işlər idarəsinin müdiri vəzifəsində çalışıb.
Baş Prokuror yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsində aparılan istintaqla müəyyən edilib ki, Elton Məmmədov işlədiyi dövr ərzində 3 milyon manata yaxın pul mənimsəyib. Maliyyə pozuntularını təsdiq edən sənədlər və digər sübutlar iş materiallarına əlavə edilib. Keçmiş məmur müxtəlif epizodlar üzrə dəfələrlə prokurorluqda ifadə verib.
Amma sabiq deputat istintaq zamanı dövlətə dəymiş ziyanı ödəməyə razılaşıb. O, mənimsədiyi milyonlarla vəsaiti büdcəyə geri qaytarıb. Hazırda cinayət işi üzrə istintaq davam etdirilir. Elton Məmmədovun araşdırması davam edən digər epizodlarda da adının keçə biləcəyi istisna edilmir.
Qeyd edək ki, bu yaxınlarda Baş prokuror Kamran Əliyev jurnalistlərin mövzu ilə bağlı suallarını cavablandırıb. Baş prokuror deyib ki, AMEA-da qeydə alınmış qanun pozuntuları üzrə hərtərəfli araşdırma aparılıb. Bəzi epizodlar üzrə ibtidai istintaq tamamlanaraq məhkəməyə göndərilib, qalan epizodlar üzrə isə istintaq davam etdirilir.скачать dle 11.3

Доверенное лицо Рамиза Мехтиева Элтон Мамедов привлечен к следствию
В уголовном деле по фактам правонарушений в Национальной академии наук Азербайджана (НАНА), допущенных в 2020-2023 годах, всплыли интересные факты.
Как сообщает Qafqazinfo, бывший депутат Элтон Мамедов также привлечен к следствию в связи с фактами растраты во время руководства НАНА Рамизом Мехтиевым, который в настоящее время находится под домашним арестом.
Так, в его отношении прокуратурой ведется уголовное преследование. Э.Мамедов является братом бывшего министра транспорта Зии Мамедова. После назначения Рамиза Мехтиева президентом НАНА он привел его на должность директора "Парка высоких технологий". Позже Э.Мамедов работал в должности начальника управления делами академии.
Расследование, проведенное Главным управлением по борьбе с коррупцией при генеральном прокуроре, выявило, что Эльтон Мамедов за время своей работы присвоил около 3 млн манатов. Документы и другие доказательства, подтверждающие финансовые нарушения, приобщены к материалам дела. Бывший чиновник неоднократно давал показания в прокуратуре по различным эпизодам дела.
Отмечается, что Э.Мамедов вернул в бюджет похищенные средства. При этом следствие по уголовному делу продолжается. Не исключено, что имя Эльтона Мамедова может фигурировать и в других эпизодах.
Отметим, что недавно генеральный прокурор Кямран Алиев ответил на вопросы журналистов по этой теме. Он сказал, что по зафиксированным нарушениям закона в НАНА проведено всестороннее расследование. По некоторым эпизодам предварительное следствие завершено и направлено в суд, по остальным эпизодам следствие продолжается.скачать dle 11.3