"Alaska Airlines" "İT" sistemindəki nasazlıq səbəbindən uçuşları dayandırıb
İnformasiya texnologiyalarında böyük kəsinti "Alaska və Horizon Air" hava yolları şirkətinin bütün uçuşlarının müvəqqəti dayandırılması ilə nəticələnib.
Report-un "Alaska Airlines" şirkətinin açıqlamasına istinadən verdiyi xəbərə görə, məlumat mərkəzində fasilə oktyabrın 23-də Sakit okean vaxtı ilə təxminən 15:30-da baş verib.
Uçuşlar 8 saat sonra bərpa edilib. Hadisə zamanı hava yolları 360-dan çox reysi ləğv etmək məcburiyyətində qalıb.
Şirkət hadisənin kiberhücumla bağlı olmadığını vurğulayıb. Sərnişinlərə uçuşların vəziyyətini yoxlamaları tövsiyə olunub.
"Alaska Airlines" yaranan narahatlığa görə üzr istəyib və səyahət planları pozulan sərnişinlərə kömək etmək üçün çevik səyahət siyasəti elan edib.скачать dle 11.3

Alaska Airlines приостанавливала рейсы из-за сбоя в ИТ-системе
Авиакомпания Alaska Airlines сообщила о серьезном сбое в работе информационных технологий, который привел к временной остановке всех рейсов Alaska и Horizon Air.
Как передает Report со ссылкой на заявление компании, сбой произошел 23 октября около 15:30 по тихоокеанскому времени в основном центре обработки данных. Полеты были возобновлены в 23:30 того же дня.
За время инцидента авиакомпаниям Alaska и Horizon пришлось отменить более 360 рейсов. Возможны дополнительные изменения в расписании из-за необходимости перераспределения самолетов и экипажей.
В компании подчеркнули, что произошедшее не связано с кибератакой. Пассажирам рекомендовано перед вылетом проверять статус своих рейсов.
Alaska Airlines принесла извинения за доставленные неудобства и заявила о действии гибкой политики в отношении поездок, чтобы помочь пассажирам, чьи планы были нарушены.