Daxili İşlər Nazirliyinə yeni səlahiyyət verilib
Nazirlər Kabineti 6 noyabr 2007-ci il tarixli qərarı ilə təsdiq edilmiş "Qiymətli metalların və qiymətli daşların istehsalı, emalı, istifadəsi, dövriyyəsi və onlardan hazırlanmış məhsulların daşınması zamanı hüquqi şəxslər, habelə qiymətli metallar və qiymətli daşlarla əməliyyatlar həyata keçirən fərdi sahibkarlar tərəfindən onların mühafizəsinin həyata keçirilməsi Qaydaları"nda dəyişiklik edib.
Qərara əsasən, emal edilməmiş almazın idxal və ixracı zamanı emal edilməmiş almazlar kənar müdaxilədən qoruyan və müdaxilə edildikdən sonra ilkin formaya qayıtmasını istisna edən konstruktiv quruluşa malik təhlükəsiz bağlamalarda daşınmalı, bağlamalara müvafiq eyniləşdirmə vasitələri (plomblar, möhürlər, ştamplar və s.) tətbiq olunmalıdır.
Emal edilməmiş almazın idxalı, ixracı, istifadəsi, dövriyyəsi, uçotu və saxlanılması, o cümlədən izlənməsi zamanı mühafizənin təşkilini Daxili İşlər Nazirliyinin silahlı ekipajı ödənişsiz qaydada həyata keçirir.
Qərar ölkəmizin "Kimberli Prosesinin Sertifikatlaşdırma Sxemi"nə qoşulduğu gündən qüvvəyə minir.скачать dle 11.3

Министерство внутренних дел наделено новыми полномочиями
Согласно документу, при импорте и экспорте необработанных алмазов они должны перевозиться в безопасных упаковках, имеющих конструктивное устройство, защищающее от постороннего вмешательства и исключающее возможность возврата в первоначальную форму после вмешательства, при этом на упаковки должны быть нанесены соответствующие идентификационные средства (пломбы, печати, штампы и т.д.).
Организацию охраны при импорте, экспорте, использовании, обороте, учете и хранении, в том числе отслеживании необработанных алмазов, осуществляет вооруженный экипаж Министерства внутренних дел на безвозмездной основе.
Постановление вступает в силу со дня присоединения нашей страны к "Схеме сертификации Кимберлийского процесса".