İcbari tibbi sığortada dəyişiklik: İşsizlər də gələn ildən ödəniş edəcəklər - Video
2026-cı ildə dövlət büdcəsindən İcbari Tibbi Sığorta Fonduna ayrılan vəsaitin əvvəlki illə müqayisədə əhəmiyyətli dərəcədə azalacağı nəzərdə tutulub.
Belə ki, büdcədən Fonda 900 milyon manatın ayrılması planlaşdırılır ki, bu da 2025-ci ilin təsdiq olunmuş proqnozu ilə müqayisədə 516 milyon 405 min manat və ya 36.5 faiz azdır.
Dövlət büdcəsindən ayrılan vəsaitin azalması Fonda digər mənbələrdən daxil olan vəsaitin artacağına işarə edir. İşəgötürən və işçi tərəfindən ödənilən sığorta haqqının artırılacağı barədə isə məlumat yoxdur. Məlum olan budur ki, 2026-cı ildən icbari tibbi sığortanın xidmətlərindən yararlanmaq üçün bəzən sığorta haqqı ödəmək kifayət etməyəcək.
Belə ki, "Tibbi sığorta haqqında" Qanuna görə, ilkin tibbi-sanitariya yardımına müraciət etmədən birbaşa ixtisaslaşdırılmış həkim müayinəsi ilə bağlı tibbi xidmətlərdən istifadə etdikdə, şəxs bunun üçün əlavə ödəniş etməli olacaq. Ən əsası isə Qanuna görə, heç bir yerdə işləməyən, eləcə də sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olmayan şəxslər 2026-cı ildən icbari tibbi sığortanın xidmətlərindən istifadəyə görə ödəniş edəcəklər.
Söhbət ondan gedir ki, indiyədək həmin şəxslər bu xidmətlərdən dövlət vəsaiti hesabına istifadə edirdilər. Bəs işləməyən şəxslər üçün illik icbari tibbi sığorta haqqı nə qədər olacaq? İqtisadçı Xalid Kərimli bildirib ki, işləməyən şəxslər icbari tibbi sığorta sistemindən faydalanmaq üçün 2026-cı ilin yanvarın 1-dən minimum əməkhaqqının 48 faizi qədər ödəniş etməlidirlər.
Hazırda minimum aylıq əməkhaqqının 400 manat olmasını nəzərə aldıqda sözügedən məbləğ illik 192 manat təşkil edəcək. Əks təqdirdə, hər bir tibbi xidmətdən istifadəyə ödəniş edilməlidir. Hazırda təkcə ixtisaslı həkim müayinəsinin qiyməti 38 manat təşkil edir.

Изменение в системе ОМС: со следующего года платить будут и безработные - Видео
Ожидается, что в 2026 году объем средств, выделяемых из государственного бюджета Фонду обязательного медицинского страхования (ОМС), значительно сократится по сравнению с предыдущим годом.
Так, планируется направить фонду 900 млн манатов, что на 516 млн 405 тыс. манатов, или на 36.5%, меньше, чем предусмотрено в утвержденном прогнозе на 2025 год.
Сокращение бюджетных ассигнований указывает на то, что поступления в фонд из других источников будут увеличены. При этом пока не сообщается о возможном повышении страховых взносов со стороны работодателей и работников. Известно лишь, что с 2026 года одной только уплаты страхового взноса иногда будет недостаточно для получения услуг ОМС.
Согласно закону "О медицинском страховании", при обращении к врачам-специалистам без направления от учреждений первичной медико-санитарной помощи потребуется внести дополнительную оплату. Кроме того, с 2026 года лица, не работающие и не занимающиеся предпринимательской деятельностью, также будут обязаны платить за пользование услугами обязательного медицинского страхования.
До сих пор эти категории граждан пользовались медицинскими услугами за счет государственных средств. Какой же будет годовой взнос ОМС для неработающих лиц? Экономист Халид Керимли отметил, что с 1 января 2026 года они должны будут вносить взнос в размере 48% от минимальной месячной заработной платы.
Поскольку на данный момент минимальная зарплата составляет 400 манатов, размер годового взноса составит 192 маната. В противном случае гражданам придется оплачивать каждую медицинскую услугу отдельно. Для сравнения, сегодня только стоимость специализированного врачебного осмотра составляет 38 манатов.