2025-ci ildə Azərbaycana gətirilən humanitar yardımın həcmi azalıb
2025-ci ilin ilk 9 ayında Azərbaycana idxal olunan humanitar yük, təmənnasız kömək, texniki yardım və hədiyyələrin ümumi dəyəri 28 milyon 912.95 min manat təşkil edib. Bu göstərici 2024-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə təxminən 2.1 dəfə az olub.
Dövlət Gömrük Komitəsinə istinadən xəbər verir ki, ötən il həmin kateqoriyaya aid idxalın dəyəri 60 milyon 828.89 min manat idi.
Eyni dövrdə ölkədən ixrac olunan humanitar yük, təmənnasız kömək, texniki yardım və hədiyyələrin dəyəri də azalıb. Belə ki, 2024-cü ildə bu göstərici 3 milyon 673.22 min manat olduğu halda, 2025-ci ildə 3 milyon 245.18 min manata enib.скачать dle 11.3

Снизился объем гумпомощи, ввезенной в Азербайджан в 2025 году
За первые 9 месяцев 2025 года общая стоимость гуманитарных грузов, безвозмездной помощи, технического содействия и подарков, импортированных в Азербайджан, составила 28 млн 91.95 тыс. манатов. Этот показатель примерно в 2.1 раза ниже по сравнению с аналогичным периодом 2024 года.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Государственный таможенный комитет, в прошлом году стоимость импорта данной категории составляла 60 млн 828.89 тыс. манатов.
За тот же период снизилась также стоимость гуманитарных грузов, безвозмездной помощи, технического содействия и подарков, экспортированных из страны. Так, если в 2024 году этот показатель составлял 3 млн 673.22 тыс. манатов, то в 2025 году он снизился до 3 млн 245.18 тыс. манатов.скачать dle 11.3