Gümrü meri Vardan Qukasyan həbs edildi
Ermənistanda Korrupsiyaya Qarşı Mübarizə Məhkəməsi Gümrü şəhərinin meri Vardan Qukasyanı iki ay müddətinə həbs edib.
-ın "Sputnik Ermənistan"a istinadən xəbərinə görə, bu barədə vəkil Zarui Postancyan jurnalistlərə məlumat verib.
Məlumata görə, qərar hakim Vardces Sarkisyan tərəfindən verilib.
Məhkəmə həbs-qətimkan tədbiri haqqında vəsatəti bütün gecə müzakirə edib və yalnız səhər tezdən müşavirə otağına çəkilib.
Xatırladaq ki, oktyabrın 20-də səhər saatlarında təhlükəsizlik qüvvələri Gümrü şəhər meriyasında axtarışlar aparıb. Daha sonra Qukasyan və daha 7 nəfərin rüşvət alınması ittihamı ilə saxlanıldığı məlum olub. Təhlükəsizlik qüvvələri əməliyyat apararkən Qukasyanın tərəfdarları binanı mühasirəyə alıblar. Polislə izdiham arasında saatlarla davam edən qarşıdurma zamanı "qırmızı beretlilər" də əraziyə cəlb ediliblər, mübahisələr və toqquşmalar baş verib. Lakin sonda Gümrü meri aparılıb.
İstintaqın versiyasına görə, mer və meriyanın baş memarı təxminən 1500 kvadratmetrlik ərazidəki qanunsuz tikilinin sökülməməsi barədə razılığa gəliblər və buna görə sahibindən təxminən 10 min ABŞ dolları tələb ediblər. Söhbətin "Fabrika" mağazalar şəbəkəsinin sahibi, iş adamı Sevak Qomtsyandan getdiyi bildirilir.
Ermənistan İstintaq Komitəsi Qukasyana dəstək aksiyasının bəzi iştirakçılarına qarşı "kütləvi iğtişaşlar" maddəsi üzrə iş açıb. Ümumilikdə 30-dan çox etirazçı saxlanılıb.скачать dle 11.3

Арестован мэр Гюмри Вардан Гукасян
Как передает Median.Az со ссылкой на Sputnik Армения, об этом адвокат Заруи Постанджян сообщила журналистам.
Решение принял судья Вардгес Саркисян.
Суд всю ночь рассматривал ходатайство об аресте и лишь на рассвете удалился в совещательную комнату.
Утром 20 октября силовики провели обыски в мэрии Гюмри. Позже стало известно, что Гукасян и еще семь человек были задержаны по обвинению в получении взятки. Параллельно действиям силовиков здание окружили сторонники Гукасяна. Сюда же были стянуты "красные береты", в ходе многочасового противостояния полиции и собравшихся возникали перепалки и стычки. Однако мэра Гюмри все же увезли.
По данным следствия, мэр и главный архитектор мэрии договорились не сносить незаконное строение площадью около 1.5 тыс. кв. м на улице Гарегина Нжде, потребовав и получив от владельца около 10 тыс. долларов. По информации Sputnik Армения, речь идет о предпринимателе Севаке Гомцяне, владельце сети магазинов "Фабрика".
В СК Армении инициировало дело по статье "массовые беспорядки" в отношении некоторых участников акции в поддержку Гукасяна. Всего было задержано свыше 30 протестующих.