Mehriban Əliyeva Azərbaycanın Müqəddəs Taxt-Tacdakı səfirliyinin inzibati ofisinin açılışında iştirak edib - FOTO
18.10.2025 13:30 903
Oktyabrın 17-də Azərbaycan Respublikasının Müqəddəs Taxt-Tacdakı səfirliyinin inzibati ofisinin rəsmi açılışı olub.
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva və Vatikanın dövlət katibi kardinal Pietro Parolin tədbirdə iştirak ediblər.
Azərbaycanın Müqəddəs Taxt-Tacdakı səfiri İlqar Muxtarov səfirliyinin inzibati ofisi barədə məlumat verib. Bildirilib ki, səfirliyin inzibati ofisi Müqəddəs Pyotr Bazilikasına aparan əsas küçə olan Via Conciliazioneda, Vatikanın Apostol Sarayına çox yaxın bir ərazidə yerləşir. Burada Vatikana məxsus rəsmi qurumlar, eləcə də Müqəddəs Taxt-Tacda akkreditə olunmuş bir neçə səfirliyin inzibati ofisləri də yerləşir.
Diqqətə çatdırılıb ki, Azərbaycan Respublikası ilə Müqəddəs Taxt-Tac arasındakı münasibətlər son illərdə qarşılıqlı maraqlar, hörmət və səmərəli əməkdaşlıq ruhunda yüksələn xətlə inkişaf edir, bu işbirliyi getdikcə daha da dərinləşir və şaxələndirilir.
Sonra Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva və Vatikanın dövlət katibi kardinal Pietro Parolin çay süfrəsi arxasında ikitərəfli münasibətlərə və beynəlxalq gündəliyə aid məsələlər, qarşılıqlı maraq doğuran digər mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Müqəddəs Taxt-Tacın dünyada bir milyarddan çox katolik üçün mənəvi və ideoloji mərkəz olduğunu nəzərə alsaq, Azərbaycanın buradakı diplomatik nümayəndəliyinin fəaliyyəti ölkəmizin həqiqətlərini dünya birliyinə çatdırılması baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Qeyd edək ki, 2021-ci ildə Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın Müqəddəs Taxt-Tac yanında səfirliyinin rəsmi təsis edilməsi haqqında Qanunu imzalayıb. 2022-ci ildə İlqar Muxtarov ölkəmizin Müqəddəs Taxt-Tacda ilk rezident səfiri təyin olunub.

Мехрибан Алиева приняла участие в открытии административного офиса посольства Азербайджана при Святом Престоле - ФОТО
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, в мероприятии приняли участие Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева и государственный секретарь Ватикана кардинал Пьетро Паролин.
Посол Азербайджана при Святом Престоле Ильгар Мухтаров предоставил информацию об административном офисе посольства. Было отмечено, что административный офис посольства расположен на Виа Кончилиационе - главной улицей, ведущей к Базилике Святого Петра, в непосредственной близости к Апостольскому дворцу Ватикана. Здесь также находятся официальные учреждения Ватикана, административные офисы ряда посольств, аккредитованных при Святом Престоле.
Было подчеркнуто, что отношения между Азербайджанской Республикой и Святым Престолом в последние годы развиваются по восходящей линии в духе взаимных интересов, уважения и плодотворного сотрудничества, это взаимодействие еще больше углубляется и приобретает многогранный характер.
Затем Первый вице-президент Азербайджана Мехрибан Алиева и государственный секретарь Ватикана кардинал Пьетро Паролин за чайным столом провели обмен мнениями по вопросам двусторонних отношений и международной повестки дня, другим темам, представляющим взаимный интерес.
Учитывая, что Святой Престол является духовным и идеологическим центром для более миллиарда католиков во всем мире, деятельность дипломатического представительства Азербайджана здесь имеет особое значение с точки зрения донесения реалий нашей страны до мировой общественности.
Следует отметить, что в 2021 году Президент Ильхам Алиев подписал закон об официальном учреждении посольства Азербайджана при Святом Престоле. В 2022 году Ильгар Мухтаров был назначен первым послом-резидентом нашей страны при Святом Престоле.