Maaşlarına görə "102"yə şikayət etdilər: Şirkət 20 min cərimələndi
"Qaynarinfo"ya istinadən xəbər verir ki, buna səbəb şirkətin Əmək Məcəlləsinin 49-cu maddəsinin tələblərini pozaraq, 5 aprel 2025-ci il tarixdən 22 may 2025-ci il tarixədək xeyli sayda işçi ilə əmək müqaviləsi bağlamaması və həmin müqavilənin bildirişini elektron informasiya sisteminə daxil etməməsi olub.
MMC-də əmək müqaviləsi (kontraktı) hüquqi qüvvəyə minmədən həmin şəxslər kafel-metlax ustası kimi Cəbrayıl rayonu, Mahmudlu kəndi ərazisində işlərin yerinə yetirilməsinə cəlb edilib.
Şirkət rəhbərliyi barəsində İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 192.1-ci maddəsi ilə protokol tərtib olunub və işə məhkəmədə baxılıb. MMC-nin qanunsuz əməllərinin üstü isə Daxili İşlər Nazirliyinin (DİN) "102" xidmətinə edilən şikayətdən sonra açılıb. Belə ki, işçilər əmək haqlarının verilməməsi ilə bağlı DİN-ə müraciət ediblər. Aparılan araşdırma zamanı ustaların əmək müqaviləsi olmadan işlədildiyi məlum olub.
Məhkəmənin qərarı ilə şirkət İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 192.1-ci maddəsində nəzərdə tutulmuş inzibati xətanı törətməkdə təqsirli bilinib və barəsində 20 000 manat cərimə növündə inzibati tənbeh tədbiri tətbiq edilib.
Qeyd edək ki, 22.05.2023-cü ildə yaradılan, nizamnamə kapitalı 10 manat olan şirkətin qanuni təmsilçisi Sarxan Mətləb oğlu Əzizovdur.скачать dle 11.3

Сотрудники пожаловались в 102 из-за зарплат: компания оштрафована на 20 000 манатов
Как сообщает Qaynarinfo, причиной стало нарушение компанией требований статьи 49 Трудового кодекса, которая не заключила трудовые договоры со значительным числом работников в период с 5 апреля по 22 мая 2025 года и не внесла уведомления об этих договорах в электронную информационную систему.
Лица без юридически действительного трудового договора (контракта) привлекались к выполнению работ в качестве мастеров по укладке кафеля на территории села Махмудлу Джебраильского района.
В отношении руководства компании был составлен протокол по статье 192.1 Кодекса Азербайджана об административных проступках, и дело было рассмотрено в суде. Незаконные действия ООО были выявлены после жалобы в колл-центр 102 Министерства внутренних дел (МВД). Так, работники обратились в МВД в связи с невыплатой заработной платы. В ходе расследования выяснилось, что мастера работали без трудовых договоров.
Решением суда компания признана виновной в совершении административного правонарушения, предусмотренного статьей 192.1 Кодекса об административных проступках, и к ней применена мера административного взыскания в виде штрафа в размере 20 000 манатов.
Отметим, что законным представителем компании, созданной 22 мая 2023 года с уставным капиталом 10 манатов, является Сархан Азизов.