Azərbaycanda orta aylıq əməkhaqqı 10 %-ə yaxın artıb
Bu ilin yanvar-avqust aylarında Azərbaycan iqtisadiyyatında muzdla çalışan işçilərin orta aylıq nominal əməkhaqqı ötən ilin eyni dövrünə nisbətən 9,7 % artaraq 1 094 manat təşkil edib.
Dövlət Statistika Komitəsinə istinadən xəbər verir ki, iqtisadiyyatın mədənçıxarma sənayesi, maliyyə və sığorta fəaliyyəti, informasiya və rabitə, peşə, elmi və texniki fəaliyyət, eləcə də nəqliyyat və anbar təsərrüfatı sahələrində orta aylıq nominal əməkhaqqı daha yüksək olub.
Sentyabrın 1-nə ölkə iqtisadiyyatında muzdla çalışan işçilərin sayı 1 milyon 764,9 min nəfər təşkil edib, onlardan 855,3 min nəfəri iqtisadiyyatın dövlət, 909,6 min nəfəri isə qeyri-dövlət sektorunda fəaliyyət göstərib.
Muzdla işləyənlərin 19 %-i ticarət; nəqliyyat vasitələrinin təmiri, 18 %-i təhsil, 13,9 %-i sənaye, 8,6 %-i əhaliyə səhiyyə və sosial xidmətlərin göstərilməsi, 6,8 %-i tikinti, 6,3 %-i dövlət idarəetməsi və müdafiə; sosial təminat, 4,2 %-i nəqliyyat və anbar təsərrüfatı, 3,9 %-i peşə, elmi və texniki fəaliyyət, 2,4 %-i kənd təsərrüfatı, meşə təsərrüfatı və balıqçılıq, 2,3 %-i maliyyə və sığorta fəaliyyəti, 14,6 %-i isə iqtisadiyyatın digər sahələrində məşğul olublar.скачать dle 11.3

В Азербайджане среднемесячная заработная плата выросла почти на 10%
Среднемесячная номинальная заработная плата наемных работников в Азербайджане в январе-августе этого года выросла на 9,7% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года и составила 1 094 маната.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Госкомстат, среднемесячная номинальная заработная плата была выше в таких отраслях, как добывающая промышленность, финансовая и страховая деятельность, информация и связь, профессиональная, научная и техническая деятельность, а также транспорт и складское хозяйство.
На 1 сентября численность работающих по найму в экономике страны составила 1 млн 764,9 тыс. человек, из них 855,3 тыс. человек были заняты в государственном, а 909,6 тыс. - в негосударственном секторе экономики.
19% работающих по найму были задействованы в сферах торговли, ремонта транспортных средств, 18% - образования, 13,9% - промышленности, 6,8 - строительства, 6,3% - государственного управления и обороны, социального обеспечения, 4,2% - транспорта и складского хозяйства, 3,9% - профессиональной, научной и технической деятельности, 2,4% - сельского хозяйства, лесного хозяйства и рыболовства, 2,3% - финансовой и страховой деятельности, а 14,6% - в других отраслях экономики.скачать dle 11.3