Sumqayıtda qəzalı vəziyyətdə olan 13 bina sökülür, 1 300 ailəyə yeni evlər veriləcək - Video
Sumqayıt şəhərində uzun illər istismar olunan və qəzalı vəziyyətə düşmüş 13 yataqxana binasının söküntüsünə start verilib.
Xəzər TV-yə istinadla xəbər verir ki, 1950-ci illərdə inşa edilmiş bu binaların sökülməsi üçün Fövqəladə Hallar Nazirliyinin (FHN) verdiyi rəy əsas olub. Nazirliyin müvafiq rəyi həmin binaların yaşayış üçün təhlükəli olduğunu təsdiqləyib.
İcra hakimiyyətinin sərəncamına əsasən aparılan söküntü işləri ümumilikdə 7 hektardan artıq sahəni əhatə edir və hazırda ərazidə işlər davam etdirilir.
Əsas diqqət isə burada yaşayan ailələrin taleyinə yönəlib. Ümumilikdə 1 300-ə yaxın ailə köçürülmə prosesi barədə məlumatlandırılıb.
İş icraçısı Vaqif Əmirovun sözlərinə görə, bütün zəruri sənədləşmə işləri yekunlaşdırılıb. Sakinlər müvəqqəti olaraq kirayə mənzillərə yerləşdiriləcəklər. Tikinti başa çatdıqdan sonra isə ailələr mərhələli şəkildə yeni, təmirli mənzillərlə təmin olunacaqlar və ya hər ailəyə razılıq əsasında kompensasiya veriləcək.
Yataqxana sakinləri illərdir davam edən mənzil problemlərinin yeni binaların inşasından sonra həll olunacağına ümid edirlər.

В Сумгайыте сносят 13 аварийных зданий: 1 300 семей обеспечат новыми квартирами - Видео
В Сумгайыте начался снос 13 общежитий, которые долгие годы находились в эксплуатации и пришли в аварийное состояние.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Xəzər TV, основанием для демонтажа зданий, построенных в 1950-х годах, стало заключение Министерства по чрезвычайным ситуациям, подтвердившее, что они представляют угрозу для проживающих там людей.
Работы по сносу, проводимые на основании распоряжения Исполнительной власти города, охватывают территорию более 7 га и в настоящее время продолжаются. Особое внимание уделяется жильцам. В общей сложности около 1 300 семей были проинформированы о выселении.
По словам прораба Вагифа Амирова, все необходимые документы оформлены. Жители временно разместятся в арендованных квартирах, а после завершения строительства будут поэтапно обеспечены новыми, отремонтированными жилищами либо получат денежную компенсацию по согласованию.
Проживающие в общежитиях граждане надеются, что их многолетние жилищные проблемы будут решены после возведения новых зданий.