İlham Əliyev: "Prokurorluq orqanları da dövlət suverenliyinin keşikçiləri hesab olunurlar"
"Milli prokurorluq orqanları cinayətkarlığın bütün təzahürlərinə, o cümlədən dövlətin konstitusiya quruluşunun əsaslarına qəsd edən cinayətlərə qarşı mübarizənin ön sırasında dayanırlar. Bununla da onlar təkcə qanunçuluğun təmin edilməsi vəzifəsini yerinə yetirmir, eyni zamanda, konstitusion nizamın və suverenliyin qorunmasına xidmət edirlər. Bu baxımdan prokurorluq orqanları da dövlət suverenliyinin keşikçiləri hesab olunurlar".
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, bu fikirlər Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin "Suverenliyin keşiyində: Konstitusiyada Prokurorluğun statusu" mövzusunda Bakıda keçirilən beynəlxalq konfransın iştirakçılarına müraciətində yer alıb.
Dövlətimizin başçısı qeyd edib ki, dost ölkələrin milli prokurorluq xidmətlərinin rəhbər şəxslərinin də daxil olduğu nümayəndə heyətlərinin bu tədbirə qatılması dövlətlərarası əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinə verdikləri önəmin təzahürüdür.
Prezident İlham Əliyev əmin olduğunu bildirib ki, hazırkı tədbir prokurorluq fəaliyyəti ilə bağlı qabaqcıl təcrübələrin mübadiləsi, ümumi çağırışların müəyyən edilməsi və onların birgə həlli yollarının müzakirəsi, qarşılıqlı əməkdaşlığın güclənməsi məqsədlərinə töhfə verəcək.скачать dle 11.3

Ильхам Алиев: Органы прокуратуры также считаются стражами государственного суверенитета
Национальные органы прокуратуры находятся на передовой в борьбе со всеми проявлениями преступности, в том числе с преступлениями, посягающими на основы конституционного строя государства. Тем самым они не только выполняют задачу по обеспечению верховенства закона, но и в то же время служат защите конституционного строя и суверенитета. С этой точки зрения органы прокуратуры также считаются стражами государственного суверенитета.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом говорится в обращении Президента Азербайджана Ильхама Алиева к участникам проходящей в Баку международной конференции на тему "На страже суверенитета: статус прокуратуры в Конституции".
В обращении главы государства отмечается, что участие в данном мероприятии делегаций, в состав которых также входят руководящие лица национальных прокурорских служб дружественных стран, демонстрирует то значение, которое они придают развитию межгосударственного сотрудничества.
Президент Ильхам Алиев выразил уверенность в том, что нынешнее мероприятие будет способствовать обмену передовым опытом, связанным с прокурорской деятельностью, выявлению общих вызовов и обсуждению путей их совместного решения, укреплению взаимного сотрудничества.скачать dle 11.3