İşdən qanunsuz çıxarılan 48 nəfər əvvəlki işlərinə bərpa etdirilib
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidməti yanvar-avqust ayları ərzində işəgötürənlər tərəfindən sosial xarakterli ödənişlər olan 349 min 334 manat vəsaitin işçilərə ödənilməsinin gecikdirildiyini müəyyən edib.
Nazirlikdən verilən məlumata görə, görülən tədbirlər nəticəsində həmin vəsait işəgötürənlər tərəfindən işçilərə ödənilib.
Bu vəsaitin 92 faizi əməkhaqlarından, qalan hissəsi işəgötürənlər tərəfindən ödənilməli olan müavinət və kompensasiyalardan, zərərə görə ödənclərdən ibarət olub.
Müraciətlərin araşdırılması zamanı Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidməti 48 işçinin əmək müqavilələrinə qanunvericiliyin tələbləri pozulmaqla xitam verildiyini də müəyyən edib. Xidmətin qanunvericiliyə əsasən gördüyü tədbirlər nəticəsində həmin işçilər yenidən əvvəlki işlərinə bərpa olunublar.скачать dle 11.3

В Азербайджане 48 человек восстановлены на работе после незаконного увольнения
Государственная служба трудовой инспекции при Министерстве труда и социальной защиты населения Азербайждана в январе-августе 2025 года добилась выплаты задержанных социальных платежей работникам со стороны работодателей на сумму 349 334 маната.
"Государственная служба трудовой инспекции установила, что в период с января по август 2025 года работодатели задержали выплату социальных платежей работникам на сумму 349 334 маната. Благодаря принятым мерам эти средства были полностью выплачены", - говорится в информации.
92% от указанной суммы составили заработные платы, остальная часть - пособия, компенсации и выплаты за причиненный ущерб.
Кроме того, Госслужба трудовой инспекции в ходе рассмотрения обращений выявила нарушения законодательства при расторжении трудовых договоров 48 работников. После вмешательства Службы эти сотрудники были восстановлены на прежние рабочие места.скачать dle 11.3