Bakı metrosunda üztanıma ilə ödəniş sisteminin tətbiqi müzakirə olunur
Bakı Metropolitenində üztanıma texnologiyası ilə gedişhaqqı ödəniş sisteminin tətbiqinə dair danışıqlar aparılır.
Bu barədə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinə məxsus "AzInTelecom" MMC-nin kommersiya departamentinin direktoru Fərrux Fərəcullayev şirkətin media nümayəndələri üçün keçirdiyi təlimdə bildirib.
Onun sözlərinə görə, hazırda "Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC ilə birgə üztanıma texnologiyasından istifadə edərək ödəniş sisteminin inteqrasiyasına başlanılıb.
F.Fərəcullayev bildirib ki, paralel olaraq Bakı metrosunda oxşar mexanizmin tətbiqi imkanları müzakirə olunur: "Belə bir sistemin yerüstü nəqliyyatda - avtobuslarda tətbiqi hava şəraiti, işıqlandırma, kameraların keyfiyyəti və digər texniki amillər kimi bir sıra çətinliklərlə bağlıdır. Buna görə də əvvəlcə sınaqlar keçirmək lazımdır, bundan sonra yekun qərar qəbul etmək mümkün olacaq".скачать dle 11.3

В Бакинском метро готовятся внедрить оплату проезда по распознаванию лица
Ведутся переговоры о внедрении системы оплаты проезда по технологии распознавания лица в Бакинском метрополитене.
Как сообщает Report, об этом заявил директор коммерческого департамента ООО AzInTelecom, принадлежащее Министерству цифрового развития и транспорта, Фаррух Фараджуллаев на тренинге компании для представителей СМИ.
По его словам, в настоящее время начата интеграция системы оплаты с использованием технологии распознавания лица совместно с ЗАО "Азербайджанские железные дороги". Параллельно обсуждается возможность внедрения аналогичного механизма в Бакинском метрополитене.
"Применение такой системы в наземном транспорте - автобусах - связано с рядом сложностей, включая погодные условия, освещение, качество камер и другие технические факторы. Поэтому сначала необходимо провести тестирования, после чего можно будет принять окончательное решение", - отметил Ф.Фараджуллаев.скачать dle 11.3