"AZAL-ın qəzaya uğrayan təyyarəsinə görə təzminat ödənilib" - Rusiya XİN
Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi sentyabrın 4-də bəyan edib ki, “Azərbaycan Hava Yolları” 2024-cü ilin dekabrında qəzaya uğrayan təyyarəyə görə sığorta kompensasiyası alıb.
Məlumata görə, ölənlərin yaxınları və xəsarət alanların bir qismi də təzminat alıb.
"2025-ci ilin fevral ayından Rusiyanın sığorta şirkəti "AlfaStrakhovanie" SC "Azərbaycan Hava Yolları"na məxsus təyyarənin (Bakı-Qroznı reysi) qəzaya uğraması ilə əlaqədar sığorta ödənişlərini həyata keçirir. Azərbaycan aviaşirkətinə təyyarənin tam sığorta dəyəri məbləğində - 1,003 milyard rubl məbləğində sığorta kompensasiyası ödənilib", - XİN-in açıqlamasında bildirilir.
Departament xəsarət və ölüm halları ilə bağlı sərnişinlərə sığorta ödənişlərini də açıqlayıb. “15 Rusiya vətəndaşından 7-si, 37 Azərbaycan vətəndaşından 35-i, Qırğızıstan 3-ü, Qazaxıstan vətəndaşı olan 6-dan 1-i üçün ödənişlər tam ödənilib”, - XİN-dən bildiriblər. Bu günə kimi təyyarənin xəsarət almış sərnişinlərinə və ölənlərin yaxınlarına ümumilikdə 358,4 milyon rubl sığorta ödənişi edilib.
Nazirlikdən həmçinin bildirilib ki, zərərçəkənlər və mərhumun yaxınları ilə kompensasiya məbləğlərinin razılaşdırılması istiqamətində iş davam etdirilir.
Sığorta şirkətinin saytında verilən məlumata görə, təyyarə “AlfaStrakhovanie” tərəfindən, riskin əsas hissəsi RNPK tərəfindən təkrar sığortalanıb. Sığorta şirkətinin məlumatına görə, təyyarənin göyərtəsində 67 nəfər, o cümlədən 62 sərnişin (37 Azərbaycan, 16 Rusiya, 6 Qazaxıstan, 3 Qırğızıstan vətəndaşı) olub, 35 sərnişin və 3 ekipaj üzvü həlak olub.
"Hadisənin təhqiqatını Qazaxıstanın səlahiyyətli orqanları Azərbaycan, Rusiya, Braziliyanın (təyyarənin istehsalçı ölkə kimi) iştirakı ilə aparır", - AlfaStrakhovanie qeyd edir.