"AlfaStraxovanie" AZAL-ın qəzaya uğramış təyyarəsində həlak olan və yaralananların ailələrinə ödəniş edir
04.03.2025 19:03 1 089
Rusiyanın "AlfaStraxovanie" şirkəti "Azərbaycan Hava Yolları" QSC-nin (AZAL) “Embraer 190” markalı sərnişin təyyarəsinin Qazaxıstanın Aktau şəhəri yaxınlığında qəzaya uğraması nəticəsində ölən və yaralananlar üçün daşıyıcının məsuliyyət sığortası üzrə sərnişinlərə dəymiş zərəri, həmçinin sığorta ödənişlərini hesablayır.
Bu barədə "İnterfaks"a "AlfaStraxovanie"nin baş direktorunun aviasiya və kosmik sığorta üzrə müavini İlya Kabaçnik məlumat verib.
"Bakı-Qroznı reysi ilə bağlı AZAL sərnişin daşımaları həm Azərbaycanın, həm də Rusiyanın tərəfdar çıxdığı 1999-cu il beynəlxalq Monreal Konvensiyası ilə tənzimlənir. "AlfaStraxovanie" ilə AZAL arasında bağlanmış müqavilə Rusiyaya həyata keçirilən uçuşlarla bağlı riskləri əhatə etdiyi üçün ödənişlər həmçinin Rusiyanın 67-FZ saylı mülki məsuliyyətin icbari sığortası haqqında qanuna uyğun olaraq nəzərdə tutulur”, - məlumatda bildirilib.
Onun sözlərinə görə, bu qanunla həyat və sağlamlığa dəyən zərərə görə ödənişlərin həddi 2 milyon rubl (hazırkı məzənnə ilə 22,4 min dollar) müəyyən edilib. Təqdim edilmiş sənədlər paketi əsasında ödənişlərin özləri də tez həyata keçirilə bilər.
Xatırladaq ki, AZAL-a məxsus Bakı-Qroznı aviareysini həyata keçirən sərnişin təyyarəsi dekabrın 25-də Qazaxıstanın Aktau şəhəri yaxınlığında qəzaya uğrayıb. Təyyarənin göyərtəsindəki 67 nəfərdən 38-i həlak olub, 29-u sağ qalıb. İlkin məlumatlara görə, təyyarə Rusiyanın Qroznı üzərindəki hava məkanında baş verən fiziki və texniki xarici müdaxilə nəticəsində qəzaya uğrayıb.

"АльфаСтрахование" производит страховые выплаты семьям погибших и пострадавших в авиакатастрофе самолета AZAL под Актау
Об этом "Интерфаксу" заявил заместитель гендиректора по авиационному и космическому страхованию компании "АльфаСтрахование" Илья Кабачник.
"В случае с рейсом Баку-Грозный AZAL перевозка пассажиров регулируется международной Монреальской конвенцией 1999 года, участниками которой являются и Азербайджан, и Россия. Поскольку договор, заключенный между "АльфаСтрахованием" и AZAL, покрывает риски при выполнении рейсов в Россию, то предусмотрены также выплаты в соответствии с российским законом об ОСГОП N67-ФЗ", - отметил он.
По его словам, лимиты выплат за ущерб жизни и здоровью по этому закону определены в 2 млн рублей ($22,4 тыс. по текущему курсу), сами выплаты могут быстро производиться на основании представленного пакета документов.
Напомним, что пассажирский самолет AZAL, выполнявший рейс Баку-Грозный, потерпел крушение 25 декабря 2024 года вблизи города Актау в Казахстане. Из 67 человек, находившихся на борту самолета, 38 погибли, 29 выжили.
По предварительным данным, самолет потерпел крушение в результате физического и технического внешнего воздействия в воздушном пространстве РФ над Грозным.