Peru Azərbaycana başsağlığı verib
Perunun Xarici İşlər Nazirliyi "Azərbaycan Hava Yolları"na (AZAL) məxsus "Embraer 190" təyyarəsinin dekabrın 25-də Qazaxıstanın Aktau şəhərinin yaxınlığında qəzaya uğraması ilə əlaqədar Azərbaycana başsağlığı verib.
Bu barədə xarici siyasət idarəsi kommünike yayıb.
"Peru Hökuməti və xalqı 25 dekabr tarixində Aktau şəhəri yaxınlığında baş vermiş faciəvi təyyarə qəzası ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikası hökuməti və xalqı ilə həmrəy olduğunu bildirir və həlak olanların ailələrinə və yaxınlarına dərin hüznlə başsağlığı diləklərini çatdırır", - sənəddə qeyd olunub.
Xatırladaq ki, AZAL-a məxsus Bakı-Qroznı aviareysini həyata keçirən sərnişin təyyarəsi dekabrın 25-də Qazaxıstanın Aktau şəhəri yaxınlığında qəzaya uğrayıb. Avialaynerin göyərtəsində olan 67 nəfərdən 38-i həlak olub, 29-u sağ qalıb.
Təyyarənin Çeçenistan Respublikasının paytaxtı Qroznı şəhərinə yaxınlaşarkən Rusiyanın "Pantsir-S" HHM sistemi tərəfindən hücuma məruz qaldığı ehtimal edilir. "Caliber" nəşri hava gəmisinin nisbətən uzaq məsafədəki Aktau şəhərinə yönləndirilməsinin səbəbi kimi vurulmuş təyyarənin istiqamətini itirərək Xəzər dənizinə düşməsi məqsədilə verildiyini irəli sürüb.скачать dle 11.3

МИД Перу выразил соболезнования Азербайджану
Министерство иностранных дел Перу выразило соболезнования Азербайджану в связи с крушением самолета Embraer 190 авиакомпании Azerbaijan Airlines (AZAL), произошедшим 25 декабря недалеко от города Актау в Казахстане.
Об этом говорится в заявлении внешнеполитического ведомства.
"Правительство и народ Перу выражают солидарность с правительством и народом Азербайджанской Республики в связи с трагической авиакатастрофой, произошедшей 25 декабря вблизи города Актау, и передают искренние соболезнования семьям и близким погибших", - отмечается в документе.
Напомним, пассажирский самолет AZAL, выполнявший рейс Баку - Грозный, потерпел крушение 25 декабря недалеко от города Актау в Казахстане. Из 67 человек на борту авиалайнера 38 погибли, 29 выжили.