Rusiyada 23 il əvvəl qayınatasının qətlində təqsirləndirilən azərbaycanlıya hökm oxunub
Rusiyanın Sankt-Peterburq şəhərində 2002-ci ildə qeyri-rəsmi nikahda olduğu həyat yoldaşının atasını qətlə yetirməkdə təqsirləndirilən Lənkəran sakini Kamran İlyas oğlu Həbibovun cinayət işi üzrə məhkəmə prosesi yekunlaşıb.
Lənkəran Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Xamməd Nuriyevin sədrliyi ilə keçirilən prosesdə hökm oxunub.
Hökmə əsasən, Kamran Həbibov 13 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib. O, cəzasını ciddi rejimli cəzaçəkmə müəssisəsində çəkəcək.
İttihama görə, Kamran Həbibov 1994-cü ildə Rusiyanın Sankt-Peterburq şəhərinə gedərək orada yaşamağa başlayıb. Daha sonra həmin şəhərdə Natalya Fasiy adlı Rusiya vətəndaşı ilə qeyri-rəsmi ər-arvad münasibətlərində olublar. Bu münasibətdən onların övladları da dünyaya gəlib.
İttihamda qeyd olunub ki, Kamran Həbibovun Natalyanın qardaşı Ruslan Fasiylə mübahisəsi yaşanıb. Bu zaman Ruslan ona çubuqla xəsarət yetirib. Kamran qisas almaq üçün onların evinə yollanıb. Orada qeyri-rəsmi nikahda olduğu Natalyanın atası Aleksey Fasiylə mübahisə edib. Kamran Məmmədov mübahisə zamanı Aleksey Fasiyə bıçaqla xəsarət yetirərək öldürməkdə təqsirləndirilib.
Kamran Həbibov hadisədən sonra Azərbaycana qayıdıb. O uzun müddət axtarışda olub, 9 dekabr 2024-cü ildə Azərbaycanda cinayət məsuliyyətinə cəlb edilib.
Kamran Həbibov məhkəmədə təqsirsiz olduğunu, Aleksey Fasiyi qətlə yetirmədiyini bildirib.
O, Cinayət Məcəlləsinin 120.2.2, 120.2.4, 120.2.9-cu (xüsusi amansızlıqla aşkar surətdə köməksiz şəxsi xuliqanlıq niyyəti ilə öldürmə) maddələri ilə ittiham olunub.

В Лянкяранском суде по тяжким преступлениям завершилось рассмотрение дела в отношении Кямрана Габибова, обвиняемого в убийстве своего тестя в Санкт-Петербурге в 2002 году.
На заседании под председательством судьи Хаммеда Нуриева подсудимому назначено наказание в виде 13 лет лишения свободы в колонии строгого режима.
Согласно материалам дела, Габибов в 1994 году переехал в Санкт-Петербург, где жил в незарегистрированном браке с гражданкой России Натальей Фасий, от этого союза у них родились дети. В 2002 году у обвиняемого возник конфликт с братом Натальи, Русланом Фасием, который нанес ему телесные повреждения. После этого Габибов пришел в родительский дом своей сожительницы, где поссорился ее отцом Алексеем Фасием. В ходе конфликта подсудимый нанес мужчине ножевое ранение, что привело к гибели последнего.
После случившегося обвиняемый вернулся в Азербайджан. Находившегося в розыске Габибова задержали 9 декабря 2024 года, после чего он был привлечен к уголовной ответственности по статьям 120.2.2, 120.2.4, 120.2.9 УК АР.