Azərbaycanlı itkinlərin ailə üzvləri ilk dəfə BMT-də qəbul edilib
2025-ci il avqustun 28-də "Qarabağ İtkin Ailələri" İctimai Birliyinin təmsilçiləri Cenevrədə BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığının (OHCHR - The Office of the High Commissioner for Human Rights) Məcburi Yoxaçıxmalar üzrə Komitəsinin (CED - Committee on Enforced Disappearances) Katibliyi ilə görüş keçirib.
"Report" xəbər verir ki, görüşdə "Qarabağ İtkin Ailələri" İctimai Birliyinin sədri Könül Behbudova Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü nəticəsində 3990 nəfər Azərbaycan vətəndaşının itkin düşdüyünü, onlardan 6 nəfərinin 2020-ci ildə 44 günlük müharibə zamanı itkin düşdüyünü diqqətə çatdırıb. Onların içərisində 71 nəfər uşaq, 284 nəfər qadın, 316 nəfər ahıl şəxs olub. O, "Qarabağ İtkin Ailələri" İctimai Birliyinin Azərbaycanda itkin ailələrini sıralarında birləşdirdiyini qeyd edərək, BMT-nin, Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin azərbaycanlı itkinlərin taleyinə aydınlıq gətirilməsi üçün səyləri artırmasının vacibliyini bildirib, onları itkin düşmüş Azərbaycan vətəndaşları barədə məlumatları təqdim etməsi üçün Ermənistana çağırış etməyə səsləyib: "30 ildən çoxdur ki, Ermənistan bu barədə heç bir məlumat vermir. Biz 2023-cü ilin avqustunda BMT-nin Baş katibinə, BMT Baş Assambleyasının prezidentinə, BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasının prezidentinə, BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarına müraciət edərək yenə xahiş etdik ki, Ermənistana çağırış edilsin ki, itkin düşmüş şəxslərin taleyi barədə məlumatları açıqlasın, kütləvi məzarlıqların yerlərini Azərbaycan tərəfinə təqdim etsin. Bizə hələ cavab verilməyib. Beynəlxalq humanitar hüququn və onun əsas mənbəyi olan 12 avqust 1949-cu il tarixli Cenevrə Konvensiyalarının tələblərinə əsasən, silahlı münaqişələr zamanı itkin düşmüş şəxslər barədə onların ailələrinin məlumat almaq haqqı birmənalı şəkildə tanınır. Biz hüquqlarımıza hörmətlə yanaşılmasını istəyirik".
Məcburi Yoxaçıxmalar üzrə Komitədə görüş zamanı Könül Behbudova 1 gün əvvəl atası vəfat etdiyi üçün bu toplantıya gəlməyin onun üçün çox çətin olduğunu da dilə gətirib: "Mənim atam 1992-ci ildə Zəngilanda itkin düşmüş oğlu Abbas Behbudovun həsrəti, nisgili, ağrısı ilə bu dünyadan köçdü. Mən onun hüzr mərasimini yarımçıq qoyaraq bura gəlmişəm ki, siz qardaşımın aqibəti barədə məlumat əldə etməkdə bizə köməklik edəsiniz. Bu, atamın ən böyük arzusu idi. Atam da minlərlə itkin ailəsinin illərdir gözləri yollarda qalan nümayəndələri kimi xəbər gözləyirdi".
Görüşdə itkin İlham Dadaşovun anası Elmira Dadaşova, itkin Şahin Əliyevin anası Mahuru Şahin, itkin Azad Cabbarovun həyat yoldaşı Fəridə Cabbarova, itkin Səxavət Canıyevin həyat yoldaşı Reyhan Canıyeva, itkin Oqtay Məmmədovun həyat yoldaşı Pərvanə Məmmədova və "Qarabağ İtkin Ailələri" İctimai Birliyinin digər təmsilçiləri təəssüflə qeyd ediblər ki, Ermənistanda Azərbaycana qarşı müharibə cinayətləri törətmiş şəxslərdən hələ bir nəfər belə məsuliyyətə cəlb olunmayıb, əksinə, müxtəlif vaxtlarda Ermənistan cəmiyyətində onlardan saxta qəhrəman obrazları düzəldirib.
İtkin ailələrinin üzvləri diqqətə çatdırıblar ki, 2020-ci ildən ötən 5 il ərzində işğaldan azad edilmiş ərazilərdə 28 kütləvi məzarlığın aşkarlanması dəhşətli mənzərədir, insanların kütləvi halda qətl edilərək qeyri-insani qaydada basdırılması və izlərinin itirilməsi, bütün insani dəyərlərə hörmətsizlik, vəhşilikdir. Xatırladılıb ki, bir sıra hallarda isə insanlar ailə üzvləri və yaxınları ilə birlikdə itkin düşüb, bütöv ailələr və nəsillər məhv edilib. I Qarabağ müharibəsində 61 ailənin 2-dən 7-dək üzvü itkin düşüb, heç birinin aqibəti bilinmir. "Qarabağ İtkin Ailələri" İctimai Birliyi tələb edib ki, Ermənistan kütləvi məzarlıqlarla əlaqədar xəritələri Azərbaycan tərəfinə təqdim etməlidir.
Məcburi Yoxaçıxmalar üzrə Komitədə görüş zamanı itkin ailələri Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin onların doğmalarından xəbər gətirəcəyinə inamlarının ciddi zədələndiyini qeyd ediblər.
Görüşdə "Qarabağ İtkin Ailələri" İctimai Birliyinin təmsilçiləri itkin düşmüş şəxslər probleminin qlobal mahiyyətli olduğunu, BMT-nin itkin düşmüş şəxslər üzrə xüsusi məruzəçisi institutunun yaradılmasına böyük ehtiyac olduğunu diqqətə çatdırıblar.
BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığının (OHCHR - The Office of the High Commissioner for Human Rights) Məcburi Yoxaçıxmalar üzrə Komitəsinin (CED - Committee on Enforced Disappearances) Katibliyinin nümayəndələri – Gabriela Guzman, Albane Prophette Pallasco görüşdəki müzakirələrdən müvafiq qeydlər götürdüklərini bildiriblər.
Qeyd edək ki, bu, "Qarabağ İtkin Ailələri" İctimai Birliyinin müraciətlərinə BMT səviyyəsində baxılmasına dair ilk haldır.скачать dle 11.3

Впервые семьи пропавших без вести из Азербайджана были приняты в ООН
Представители Общественного объединения "Семьи пропавших без вести Карабаха" 28 августа провели встречу в Женеве с Секретариатом комитета по насильственным исчезновениям (CED - Committee on Enforced Disappearances) Управления Верховного комиссара ООН по правам человека.
Как сообщает Report, на встрече председатель Объединения Кёнюль Бехбудова отметила, что в результате военной агрессии Армении против Азербайджана без вести пропали 3 990 граждан, из которых 6 человек исчезли во время 44-дневной войны 2020 года. Среди пропавших - 71 ребенок, 284 женщины и 316 пожилых людей.
Она также обратилась к ООН и Международному Комитету Красного Креста (МККК) с призывом активизировать усилия для установления судьбы пропавших без вести граждан Азербайджана и потребовать от Армении предоставить соответствующую информацию.
"Более 30 лет Армения не раскрывает данные о пропавших без вести. В августе 2023 года мы направили обращения Генсеку ООН, руководителям Генассамблеи и Совета по правам человека, Верховному комиссару по правам человека с просьбой снова потребовать от Армении предоставить информацию о судьбе наших граждан и места массовых захоронений. Ответа мы так и не получили. Требования международного гуманитарного права и Женевских конвенций однозначно закрепляют право семей пропавших без вести знать судьбу своих близких. Мы настаиваем на том, чтобы это право было соблюдено", - подчеркнула Бехбудова.
Бехбудова также сообщила, что ее отец скончался за день до этой встречи, так и не дождавшись вестей о сыне, пропавшем в Зангилане в 1992 году. "Я покинула церемонию его похорон, чтобы прийти сюда и попросить помощи в установлении судьбы моего брата. Это было самое большое желание моего отца. Как и тысячи других семей, он ждал новостей до последнего дня", - рассказала она.
На встрече также выступили матери, супруги и близкие других пропавших без вести - Эльмира Дадашова, Махуру Шахин, Фарида Джаббарова, Рейхан Джаниева, Парвана Мамедова и другие. Они отметили, что в Армении до сих пор никто не понес ответственности за военные преступления против азербайджанцев, а виновные в разные годы представлялись как "герои".
Члены семей напомнили, что за последние пять лет на освобожденных территориях было выявлено 28 массовых захоронений, что свидетельствует о массовых убийствах, бесчеловечном обращении и попытках скрыть следы преступлений. В Первой Карабахской войне целые семьи исчезали бесследно - только в 61 семье пропало от 2 до 7 человек, и до сих пор неизвестно, что с ними случилось.
Участники встречи потребовали, чтобы Армения предоставила карты массовых захоронений. При этом они выразили сомнения в том, что МККК сможет сообщить новости о судьбе их близких.
Семьи пропавших также указали на необходимость создания института специального докладчика ООН по делам пропавших без вести.
Представители Секретариатом комитета по насильственным исчезновениям УВКПЧ ООН Габриэла Гузман и Альбан Профетт Палласко заявили, что все обращения и обсуждения внесены в протокол.
Отметим, что это первый случай рассмотрения обращений Общественного объединения "Семьи пропавших без вести Карабаха" на уровне ООН.скачать dle 11.3