Ombudsman beynəlxalq təşkilatları itkin düşmüş şəxslərlə bağlı səyləri artırmağa çağırıb
Dünyanın müxtəlif bölgələrində baş verən müharibələr itkin düşmüş şəxslərin sayını günbəgün artırmaqdadır.
Bu fikirlər Beynəlxalq Məcburi Yoxaçıxma Qurbanları (itkin düşmüş şəxslər) Günü ilə əlaqədar Ombudsman Səbinə Əliyevanın müraciətində qeyd olunub.
O bildirib ki, uzun illər işğala məruz qalan ölkə olaraq itkin düşmüş şəxslərlə bağlı problem Azərbaycandan da yan keçməyib:
"Ermənistanın ötən 30 il ərzində Azərbaycana qarşı həyata keçirmiş olduğu hərbi təcavüzü nəticəsində minlərlə soydaşımız itkin düşmüş və bu günədək taleləri haqqında hər hansı bir məlumat yoxdur. Rəsmi məlumata əsasən Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü nəticəsində itkin düşmüş, əsir-girov götürülmüş 4000-dək şəxs var ki, bunlardan da 71-i uşaq, 284-ü qadın, 316-sı isə ahıl şəxslərdir".
Ombudsmanın sözlərinə görə, itkin düşmüş azərbaycanlıların taleyi barədə problem dəfələrlə əlaqədar beynəlxalq təşkilatların diqqətinə çatdırılıb, Cenevrə Konvensiyalarının tələblərinə müvafiq olaraq Ermənistanın itkin düşmüş soydaşlar barədə məlumatları təqdim etməsi tələb olunub:
"Azərbaycan dövləti 2002-ci ildən etibarən mütəmadi olaraq BMT-nin Baş Assambleyasında itkin düşmüş şəxslərlə bağlı qətnamə irəli sürür. Buna baxmayaraq, itkin düşmüş soydaşlarımızın taleyinə aydınlıq gətirilməsi istiqamətində indiyədək hər hansı əməli addımlar atılmayıb.
İkinci Qarabağ müharibəsindən və 2023-cü il sentyabr ayında həyata keçirilmiş lokal xarakterli antiterror tədbirlərindən sonrakı dövrdə işğaldan azad olunmuş ərazilərdə Azərbaycan dövləti tərəfindən aparılan sistemli axtarış tədbirləri nəticəsində, eləcə də görülən tikinti-quruculuq işləri, habelə hadisə şahidlərinin ifadələrinə əsasən həyata keçirilmiş qazıntı işləri zamanı bir sıra kütləvi məzarlıqlar aşkarlanıb, tapılmış insan qalıqlarının eyniləşdirilməsi istiqamətində Azərbaycanın müvafiq dövlət qurumlarının gördüyü tədbirlər nəticəsində Birinci Qarabağ müharibəsində itkin düşmüş bəzi şəxslərin taleyinə aydınlıq gətirilib.
Təəssüflər olsun ki, Ermənistan beynəlxalq humanitar hüquqdan irəli gələn öhdəliklərini yerinə yetirməyərək, digər kütləvi məzarlıqların dəqiq yerləri barədə məlumatları da ölkəmizə təqdim etmir, nəticədə uzun illərdir öz doğmalarından xəbər ala bilməyən ailə üzvləri iztirablar çəkməkdə davam edir".
Ombudsman dünya ictimaiyyətini, beynəlxalq təşkilatları itkin düşmüş dörd minə yaxın azərbaycanlının taleyinə aydınlıq gətirilməsi istiqamətində səyləri artırmağa çağırıb:
"Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili olaraq, müharibə və digər səbəblərlə əlaqədar itkin düşmüş şəxslərin xatirəsini dərin ehtiramla yad edir və bir daha vurğulamaq istəyirəm ki, dünya ictimaiyyəti, beynəlxalq təşkilatlar itkin düşmüş dörd minə yaxın soydaşımızın taleyinə aydınlıq gətirilməsi istiqamətində öz səylərini artırmalı, Ermənistan isə beynəlxalq humanitar hüquq normalarına əsasən üzərinə düşən öhdəlikləri yerinə yetirməlidir".скачать dle 11.3

Сабина Алиева призвала мир активизировать усилия для выяснения судеб пропавших азербайджанцев
Омбудсмен Азербайджана Сабина Алиева призвала мировое сообщество и международные организации активизировать усилия для выяснения судеб пропавших в Первой Карабахской войне азербайджанцев.
Обращение приурочено к Международному дню жертв насильственных исчезновений (пропавших без вести).
Сабина Алиева отметила, что продолжающиеся в различных регионах мира войны ежедневно увеличивают число пропавших без вести людей.
Омбудсмен напомнила, что проблема пропавших без вести не обошла стороной и Азербайджан, страну, которая долгие годы подвергалась оккупации.
"В результате военной агрессии Армении против Азербайджана тысячи наших соотечественников пропали без вести, и до сих пор нет никакой информации об их судьбах. Согласно официальным данным, в результате военной агрессии Армении пропали без вести, были взяты в плен или заложники около 4 тыс. человек, из которых 71 - дети, 284 - женщины и 316 - пожилые люди", - отметила она.
По словам омбудсмена, проблема судеб пропавших без вести азербайджанцев неоднократно доводилась до сведения соответствующих международных организаций, и в соответствии с требованиями Женевских конвенций у Армении требовали предоставить информацию о пропавших без вести азербайджанцах.
"Азербайджанское государство с 2002 года регулярно выдвигает резолюцию о пропавших без вести на Генеральной Ассамблее ООН. Несмотря на это, до сих пор не предприняты какие-либо практические шаги", - напомнила Сабина Алиева.
Она также подчеркнула, что в период после Второй Карабахской войны и антитеррористических мероприятий локального характера, проведенных в сентябре 2023 года, на освобожденных территориях был обнаружен ряд массовых захоронений. Таким образом, удалось выяснить судьбу некоторых из пропавших без вести в Первой Карабахской войне.
"К сожалению, Армения, не выполняя своих обязательств, вытекающих из международного гуманитарного права, не предоставляет нашей стране информацию о точных местах других массовых захоронений, в результате чего члены семей, которые долгие годы не могут получить известия о своих близких, продолжают страдать. Мировая общественность, международные организации должны активизировать свои усилия по выяснению судеб около четырех тысяч наших соотечественников, пропавших без вести, а Армения должна выполнить свои обязательства в соответствии с нормами международного гуманитарного права", - говорится в заявлении Сабины Алиевой.скачать dle 11.3