Uralda Azərbaycan diasporunun rəhbəri Şahin Şıxlinski təkadamlıq kameraya salınıb
Rusiyanın Sverdlovsk vilayətində fəaliyyət göstərən Azərbaycan diasporunun rəhbəri Şahin Şıxlinski Moskva tərəfindən qiyabi şəkildə həbs edildikdən sonra Yekaterinburqa gətirilib və istintaq təcridxanasında təkadamlıq kameraya yerləşdirilib.
xəbər verir ki, bu barədə Ura.ru istintaqa yaxın iki mənbəyə istinadən xəbər yayıb.
Sverdlovsk vilayətinin Cəzaçəkmə Müəssisələri üzrə Baş İdarəsinin (QUFSİN) Mətbuat Xidməti məsələ ilə bağlı rəsmi mövqe bildirməkdən imtina edib:
"Xüsusi kontingentin yerləşdiyi yer, qanunvericiliyə əsasən, açıqlanmır və şərh olunmur", - deyə idarədən bildirilib.
Xatırladaq ki, daha əvvəl Moskvanın Basmannı məhkəməsi Şahin Şıxlinski barəsində qiyabi həbs qərarı çıxarmışdı. Bu qərar onun axtarışa verilməsindən sonra qəbul olunmuşdu.
Şıxlinski bir müddət Moskvadakı Azərbaycan səfirliyinin ərazisində olub. Həmin əraziyə Rusiya hüquq-mühafizə orqanlarının girişi qadağandır. Diplomatik danışıqlardan sonra o, səfirlikdən çıxaraq könüllü şəkildə hüquq-mühafizə orqanlarına təslim olub və Yekaterinburqa aparılıb. Orada istintaq hərəkətlərində iştirak edib və təcridxanaya yerləşdirilib.
İlkin məlumata görə, Şahin Şıxlinski Ural azərbaycanlılarının diaspor rəhbəri kimi, 2010-cu ildə Fehruz Şirinova qarşı sui-qəsdə cəhd və hakimiyyət nümayəndəsinə qarşı zorakılıq ittihamları ilə üzləşib.
Onun vəkili açıqlamasında bildirib ki, Şıxlinski özünü təqsirli bilmir və həbs qərarından apellyasiya şikayəti verəcək. Basmannı məhkəməsi isə nə redaksiyanın zənglərinə, nə də sorğusuna cavab verib.
Sui-qəsd cəhdi 2010-cu ildə - Yunus Paşayevin qətlə yetirilməsindən bir neçə il sonra baş verib. Hadisə zamanı cinayətkarın silahı ilişdiyi üçün Fehruz Şirinov sağ qalıb. İstintaqın versiyasına görə, icraçı azərbaycanlı Elman Süleymanov olub. O, artıq təbii səbəblərdən vəfat edib. Lakin ölümündən əvvəl sifarişçinin adını açıqladığı iddia olunur.
Bundan əvvəl Şahin Şıxlinskinin oğlu Mütvəli Şıxlinski də Yekaterinburqda həbs edilmişdi. O, hakimiyyət nümayəndəsinə qarşı zor tətbiq etməkdə ittiham olunur və iki ay müddətinə həbs olunub.
İttihama səbəb iyulun 1-də "Bakı Plaza" yaxınlığında baş verən insident olub. Həmin vaxt hüquq-mühafizə orqanları Şahin Şıxlinskini həbs etmək üçün əməliyyat keçirib. Atası ilə birlikdə avtomobildə olan Mütvəli idarə etdiyi "Mercedes Gelandewagen" markalı avtomobillə geri hərəkət edərək xüsusi təyinatlı polis əməkdaşını vurub.скачать dle 11.3

Главу азербайджанской диаспоры на Урале Шахина Шихлинского поместили в одиночную камеру
"Шихлинский находится в екатеринбургском СИЗО-1, в одиночной камере", - сказал один из собеседников агентства.
В пресс-службе свердловского ГУФСИН так прокомментировали эти сведения: "Местоположение и местонахождение спецконтингента не комментируется, согласно действующего законодательства".
Ранее сообщалось, что главу азербайджанской диаспоры Шахина Шихлинского заочно арестовал Басманный суд Москвы. Это случилось после того, как его объявили в розыск.
Некоторое время Шихлинский находился на территории азербайджанского посольства в Москве, куда доступ российским силовикам запрещен. После дипломатических переговоров он вышел, сдался органам и был доставлен в Екатеринбург, где принял участие в следственных действиях и был помещен в СИЗО.
По предварительной информации, главу уральской диаспоры обвиняют в причастности к покушению на убийство Фехруза Ширинова (ст. 30 ст. 105 УК РФ), а также в насилии над представителем власти (ст. 318 УК РФ).
Адвокат Шахина Шихлинского сообщил e1.ru, что его подзащитный настаивает на своей невиновности и намерен обжаловать решение об аресте. В Басманном суде не смогли оперативно ответить на звонок и письменный запрос редакции.
Покушение на Фехруза Ширинова произошло в 2010 году, через несколько лет после убийства Юнуса Пашаева. Но Фехрузу повезло - пистолет убийцы дал осечку. Исполнителем же, по версии следствия, стал еще один азербайджанец - Эльман Сулейманов (уже умер от естественных причин). Перед смертью он якобы успел назвать имя заказчика.
Ранее в Екатеринбурге отправили под арест сына Шахина Шихлинского - Мутвали. Он пробудет под стражей два месяца. Его задержали 15 июля по обвинению в применении насилия в отношении представителя власти.
Причиной стала ситуация, произошедшая 1 июля у "Баку Плаза". Тогда силовики устроили спецоперацию по задержанию главы диаспоры Шахина Шихлинского, который ехал в авто вместе с сыном. Когда в Mercedes Gelandewagen стали бить стекла, машина, за рулем которой был Мутвали, поехала назад и сбила спецназовца.