ANAMA azad edilmiş ərazilərdəki yanğınlarla bağlı vətəndaşlara çağırış edib
Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyi (ANAMA) işğaldan azad edilmiş ərazilərdə son günlər mövsümlə əlaqədar olaraq havaların isti və quraq keçməsi nəticəsində meşə və otlaq sahələrində yanğın hadisələrinin artması ilə bağlı vətəndaşlara çağırış edib.
Çağırışda azad edilmiş ərazilərə vətəndaşların istirahət və ziyarət xarakterli səfərlərinin intensivləşməsi və qayıdış prosesində iştirak edən sakinlərin sayının artması müşahidə olunduğu qeyd edilir.
Çağırışda bildirilir ki, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə olarkən odla davranış qaydalarına ciddi riayət etsinlər: “Açıq alovdan istifadə zamanı ehtiyatlı davransınlar. Siqaret kötüklərini yerə atmaqdan çəkinsinlər.
Baş verə biləcək genişmiqyaslı yanğın hadisəsi zamanı həmin ərazilərdə atılıb qalan mina və digər partlayıcı sursatlar hərarətin təsirindən işə düşə və yaxınlıqda olan hər hansı bir şəxs və ya şəxslərə ciddi ziyan vura bilər.
Eyni zamanda, qeyd edək ki, Beynəlxalq Minatəmizləmə Standartlarına əsasən süni maneələr və istehkamlar, eləcə də təbii olan bitki örtüyünün heç bir resurslarla təmizlənməsi mümkün olmayan ərazilərdə yandırma fəaliyyəti kimi prosedur mövcuddur. Lakin ANAMA tərəfindən bu kimi fəaliyyət icra edilmir.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə yanğın və ya mina təhlükəsi halları ilə qarşılaşdıqda dərhal 805, 102 və ya 112 nömrələrinə müraciət etməyiniz tövsiyə olunur. Özümüzü, yaxınlarımızı, təbiətimizi və Vətən torpağını birgə qoruyaq”.скачать dle 11.3

ANAMA призвало граждан строго соблюдать правила пожарной безопасности на освобожденных территориях
В последние дни на освобождённых от оккупации территориях Азербайджана наблюдается увеличение числа возгораний на пастбищах и в лесных массивах, вызванное жаркой и засушливой погодой, характерной для текущего сезона.
Об этом говорится в обращении Агентства Азербайджанской Республики по разминированию территорий (ANAMA) к гражданам в связи с участившимися случаями пожаров.
Отмечается, что в освобождённые районы усилился поток граждан в целях отдыха и паломничества, а также наблюдается рост числа переселенцев, возвращающихся в родные края.
В связи с этим ANAMA призывает строго соблюдать правила обращения с огнём при нахождении на освобождённых территориях:
"Будьте осторожны при использовании открытого огня. Не бросайте окурки на землю".
В обращении подчёркивается, что в случае масштабного пожара мины и другие неразорвавшиеся боеприпасы, оставшиеся на местности, могут сработать под воздействием высокой температуры, что представляет серьёзную угрозу для жизни и здоровья находящихся поблизости людей.
Также в заявлении уточняется, что согласно Международным стандартам разминирования существует процедура сжигания растительности на участках, где невозможно провести очистку иными средствами из-за естественных или искусственных препятствий. Однако ANAMA не применяет такую практику.
В случае обнаружения пожара или минной опасности на освобождённых территориях рекомендуется немедленно обращаться по телефонам 805, 102 или 112.
"Давайте вместе беречь себя, своих близких, природу и родную землю", — говорится в сообщении.скачать dle 11.3