Hesabat: Zəngəzur marşrutu Mərkəzi Asiyanın Avropa bazarlarına çıxışını asanlaşdıracaq
Zəngəzur dəhlizinin istismara verilməsi bu marşrut boyunca yerləşən ölkələr üçün mühüm iqtisadi və logistik üstünlüklər yaradacaq.
Bu barədə “Report” Özbəkistan Nəqliyyat Nazirliyinin layihəsi çərçivəsində hazırlanmış analitik hesabata istinadən xəbər verir.
Sənəddə bildirilir ki, Bakı-Tbilisi-Qars (BTQ) dəmir yolu xəttinin yükünü azaltmaq üçün ən optimal variantlardan biri Azərbaycanın əsas hissəsini Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə birləşdirəcək 43 kilometrlik dəmir yolu hissəsi - Zəngəzur dəhlizidir.
Hesabatda qeyd olunur ki, dəhlizin istifadəyə verilməsi Azərbaycan ilə Türkiyə arasındakı marşrutu əhəmiyyətli dərəcədə qısaldacaq. Hazırda BTQ xətti üzrə yük qatarları Gürcüstan ərazisindən keçməklə təxminən 250 km yol qət edir. Yeni marşrut isə sərhədyanı Ağbənd kəndinə qədər yolların tikintisinin tamamlanmasından sonra iki ölkə arasındakı məsafəni 343 km azaldacaq. Bu isə həm daşınma müddətinə, həm də nəqliyyat xərclərinə ciddi qənaət edilməsinə imkan verəcək, Gürcüstan üzərindən keçən marşrutla müqayisədə yük çatdırılma vaxtını təxminən bir gün azaldacaq.
Bununla yanaşı, hesabatda vurğulanır ki, Zəngəzur dəhlizinin açılması BTQ marşrutunun əhəmiyyətini azaldan deyil, əksinə, onu tamamlayan bir alternativ kimi çıxış edəcək. Hər iki istiqamət birgə şəkildə regionun tranzit potensialını artıracaq, hesabatda deyilir.
Tədqiqat müəlliflərinin fikrincə, bu dəhliz Asiya ilə Avropa arasında uzanan nəqliyyat-logistika zəncirinin bütün iştirakçıları üçün fayda təmin edəcək. Yeni marşrut Asiya ölkələrinin Avropa bazarlarına quru yolu ilə daha asan və sürətli çıxışını təmin etməklə yanaşı, regionun logistik imkanlarını da əhəmiyyətli dərəcədə genişləndirəcək. Bu isə tranzit xidmətlərinə olan tələbatı artıracaq.
Xüsusilə Mərkəzi Asiya ölkələri üçün Zəngəzur dəhlizi, Azərbaycan ərazisi üzərindən Türkiyə, Rumıniya və Bolqarıstan kimi Avropa ölkələrinin bazarlarına çıxışı təmin edən strateji alət kimi qiymətləndirilir.
Hesabatda qeyd olunur ki, dəhlizin tam fəaliyyətə başlaması Azərbaycan üçün hazırda prioritet istiqamətlərdən biridir. Bu layihə Ermənistan da daxil olmaqla bütün region ölkələrinin maraqlarına cavab verir. Dəhlizin işə düşməsi ilə yanaşı, Azərbaycan və Ermənistan arasında birbaşa dəmir yolu əlaqəsi yaradılacaq, eyni zamanda Naxçıvandakı Culfa qovşağı vasitəsilə Azərbaycan, Ermənistan və İran arasında sovet dövründə fəaliyyət göstərmiş nəqliyyat əlaqələri bərpa ediləcək.
Sənəddə həmçinin vurğulanır ki, Qars-Gümrü-Naxçıvan-Meğri-Bakı marşrutunun formalaşması Türkiyə ilə region ölkələri arasında birbaşa dəmir yolu əlaqəsinin qurulmasına imkan verəcək. Bu isə regionlararası əməkdaşlığın inkişafına və iqtisadi inteqrasiyaya əlavə təkan verəcək.скачать dle 11.3

Доклад: Зангезурский маршрут упростит выход Центральной Азии на европейские рынки
Открытие Зангезурского коридора обеспечит значительные преимущества странам, расположенным вдоль его пути.
Об этом сообщает Median.Az со ссылкой на аналитический доклад, подготовленный в рамках проекта Министерства транспорта Узбекистана.
Согласно документу, одним из актуальных решений для разгрузки маршрута Баку-Тбилиси - Карс (БТК) является ввод в эксплуатацию Зангезурского коридора - 43-километрового железнодорожного участка, который соединит основную территорию Азербайджана с Нахчыванской Автономной Республикой.
“Коридор позволяет сократить путь из Азербайджана в Турцию. В рамках действующего маршрута БТК грузовые поезда преодолевают около 250 км по территории Грузии. Новый маршрут существенно короче: после завершения строительства путей до приграничного азербайджанского села Агбенд расстояние между Азербайджаном и Турцией сократится на 343 км. Это приведет к экономии времени и финансовых затрат, а также позволит сократить время доставки грузов примерно на один день по сравнению с маршрутом через Грузию”, - отмечается в докладе.
При этом подчеркивается, что запуск Зангезурского коридора не снизит значимости маршрута БТК - оба направления будут взаимодополняющими, усиливая транзитный потенциал региона.
По мнению авторов исследования, положительный эффект от коридора ощутят все страны, участвующие в транспортно-логистической цепочке “Азия-Европа". Новый маршрут упростит выход стран Азии на европейские рынки сухопутным путем, расширит логистические возможности региона и повысит спрос на транзитные услуги.
Для стран Центральной Азии Зангезурская инициатива рассматривается как стратегический инструмент выхода на рынки Турции, Румынии и Болгарии через территорию Азербайджана.
Отдельно отмечается, что для Азербайджана приоритетом сегодня является запуск полноценного функционирования Зангезурского коридора. Этот проект способен принести пользу всему региону, включая Армению. Помимо создания прямого железнодорожного сообщения между Азербайджаном и Арменией, коридор обеспечит транспортную связку между Азербайджаном, Арменией и Ираном через Джульфинский узел в Нахчыване, действовавший в советский период.
Кроме того, маршрут Карс-Гюмри-Нахчыван-Мегри-Баку откроет прямое железнодорожное сообщение между Турцией и странами региона, что придаст дополнительный импульс развитию межрегионального сотрудничества, подчеркивается в документе.скачать dle 11.3