DTX-dən ƏMƏLİYYAT - Xaricdə "Abu Malik" kod adı ilə vətəndaşlarımızı tutduran şəxs SAXLANILDI
Azərbaycan vətəndaşlarını xaricdə xüsusi xidmət orqanlarına əməkdaşlığa təhvil verən, əməkdaşlıq etməyənlərin həmin xarici ölkədə həbs edilmələrinin təşkilində iştirak edən "Abu Malik" təxəllüslü şəxs müəyyən edilərək ələ keçirilib.
Bu barədə 18 iyul 2025-ci ildə keçirilmiş məhkəmə baxışı materiallarından məlum olur.
Belə ki, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti (DTX) tərəfindən keçirilmiş antiterror tədbirləri nəticəsində 2022-ci ilin sentyabr ayından xarici xüsusi xidmət orqanları ilə "Abu Malik" təxəllüsü ilə əməkdaşlıq edən həmin şəxsin Azərbaycan vətəndaşı Məhəmməd Şirin oğlu Əliyev olduğu məlum olub.
Bu əməlləri xarici ölkə ərazisində törədən Məhəmməd Əliyev DTX-nin keçirdiyi əməliyyat-istintaq tədbirləri ilə ələ keçirilərək Azərbaycanda məhkəmə qarşısına çıxarılıb.
Məlum olur ki, öz ətrafında radikal dini təriqətəmeyilli şəxslərdən ibarət terror-təxribat qruplaşması formalaşdırmağa çalışan və bunun üçün vətəndaşlarımızı tələyə salan Məhəmməd Əliyev özü əməliyyatçılarımızın qurduğu tələyə düşüb.
Hazırda DTX-də davam edən cinayət işi üzrə Məhəmməd Əliyevə Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsinin 274-cü (dövlətə xəyanət) maddəsi ilə ittiham irəli sürülərək, barəsində Səbail Rayon Məhkəməsinin qərarı ilə 4 ay müddətinə həbs qətimkan tədbiri seçilib.скачать dle 11.3

ОПЕРАЦИЯ СГБ: арестован агент иностранных спецслужб по прозвищу Абу Малик
Установлен и задержан гражданин Азербайджана, действовавший под псевдонимом Абу Малик, который занимался вербовкой наших соотечественников для сотрудничества с иностранными спецслужбами и участвовал в организации арестов тех, кто отказывался от такого партнёрства.
Об этом стало известно из материалов судебного заседания, проведенного 18 июля 2025 года.
В результате антитеррористических мероприятий, проведенных Службой государственной безопасности (СГБ) Азербайджана, было установлено, что с сентября 2022 года под псевдонимом Абу Малик с иностранными спецслужбами сотрудничал гражданин Азербайджана Мухаммед Ширин оглу Алиев.
М.Алиев, совершивший преступную деятельность на территории иностранного государства, был задержан в результате оперативно-следственных мероприятий СГБ.
Как выяснилось в ходе расследования, Мухаммед Алиев пытался сформировать вокруг себя террористическо-диверсионную группировку из лиц, склонных к радикальным религиозным течениям. Для этого он заманивал азербайджанских граждан в ловушки, однако в итоге сам попал в умело подготовленную операцию азербайджанских спецслужб.
В настоящее время в СГБ продолжается расследование уголовного дела. Мухаммеду Алиеву предъявлено обвинение по статье 274 (государственная измена) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики. Решением Сабаильского районного суда в его отношении избрана мера пресечения в виде ареста сроком на 4 месяца.скачать dle 11.3