Dünya Bankı Azərbaycanın məhkəmə sistemi üçün növbəti islahatları açıqlayıb
Median.Az Dünya Bankının layihənin gedişatı ilə bağlı hesabatına istinadən xəbər verir ki, IT həllərinin, xüsusilə şəffaflıq və səmərəlilik sahəsində uğurlu tətbiqi məhkəmə sisteminin daha ağıllı və məlumatlara əsaslanan idarə olunması üçün süni intellekt və biznes analitikası alətlərinin daha da inkişaf etdirilməsinin zəruriliyini vurğulayır.
Bank hesab edir ki, layihə Azərbaycanın məhkəmə sisteminə transformativ təsir göstərib və hərtərəfli islahatlar üçün zəmin yaradıb. Məhkəmə infrastrukturu səmərəliliyin və şəffaflığın artırılması məqsədilə modernləşdirilib.
"2014-2024-cü illər ərzində 6 regionda əməkdaşların işi və vətəndaşlara xidmət üçün müasir şərait təmin edən 12 yeni məhkəmə kompleksi tikilib. Bundan əlavə, məhkəmə sisteminin məlumatlarının etibarlı saxlanmasını və qorunmasını təmin edən beynəlxalq səviyyəli (“Tier 3”) iki data mərkəzi yaradılıb. Məhkəmə xidmətlərinə çıxışı əhəmiyyətli dərəcədə asanlaşdıran elektron məhkəmə (“e-court”) sistemi tətbiq edilib”, - hesabatda bildirilib.
Bankın məlumatına görə, 2023-cü ildə “e-court” platformasının tam şəkildə tətbiq edilməsindən sonra hakimlər 3 dəfə çox işə baxıblar, təxminən 70 min vətəndaş hüquqi yardım alıb. Əhalinin məhkəmələrdən məmnunluq səviyyəsi 44,6 %-dən (layihənin başlanğıcında) 69,3 %-ə yüksəlib.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı qeyd edib ki, rəqəmsal platforma biznesin məhkəmələrə daha tez və daha az xərclə müraciət etməsinə imkan yaradıb.
"Bu, məhkəmə xidmətlərinin səmərəliliyini artırıb və rəqəmsal transformasiyanın uğurlu nümunəsi olub. İqtisadi baxımdan, belə həllər biznesə hüquqi prosedurlarla bağlı xərcləri azaltmağa kömək edir", - sözləri Bankın hesabatında qeyd olunan V.Qasımlı bildirib.
Dünya Bankının qiymətləndirmələrinə görə, son on ildə məhkəmə xidmətlərinə tələbat 10 dəfə artıb: mülki və kommersiya işlərinin sayı 2023-cü ildə təxminən 240 minə yüksəlib. Bu göstərici 2010-cu ildə 22 min təşkil edib. Bildirilib ki, əvvəllər islahatlara gecikmələr, infrastruktur və resursların çatışmazlığı, həmçinin zəif rəqəmsallaşma mane olurdu: “Lakin texnologiya və kadrlara investisiyalar sayəsində sistemin məhsuldarlığı əhəmiyyətli dərəcədə artıb. İndi məhkəmələr işlərə orta hesabla 119 gün ərzində baxırlar, halbuki əvvəllər bu müddət 187 gün təşkil edirdi”.
Layihənin uğurlu olmasının əsas amillərindən biri Məhkəmə-Hüquq Şurası, Ədliyyə Nazirliyi, məhkəmə orqanları və hüquq ictimaiyyəti arasında sıx əməkdaşlıq olub. Xüsusi diqqət institusional potensialın gücləndirilməsinə və yeni rəqəmsal həllərin səmərəli tətbiqi üçün kadrların hazırlanmasına yönəldilib.
İslahatlar dövlətin fəal müdaxiləsinə yönəlmiş inkişaf modelindən, dövlət sektorunun iqtisadi inkişafın əsas hərəkətverici qüvvəsi yox, dayanıqlı və inklüziv inkişaf üçün şərait yaradan fasilitator rolunda çıxış etdiyi modelə keçid strategiyasının bir hissəsi olub.
Dünya Bankı ayrıca vurğulayıb ki, layihə 2016-cı ildə işlərin sayının kəskin artımı (470 minə qədər, bu da hazırkı həcmdən iki dəfə çoxdur) ilə başa çıxmağa kömək edib. Bu isə manatın devalvasiyasının nəticələri və borc mübahisələrinin artması ilə bağlı olub. Cavab tədbiri kimi belə işlərin onlayn şəkildə işlənməsi sistemi tətbiq edilib ki, bu da hakimlərin yükünü azaltmağa və prosesi sürətləndirməyə imkan verib.
Qeyd edək ki, layihə ilkin 100 milyon ABŞ dolları məbləğində kredit 2014-cü il oktyabrın 22-də imzalanan saziş əsasında ayrılıb. 2020-ci il martın 26-da isə Dünya Bankı layihənin davam etdirilməsi və genişləndirilməsi üçün əlavə 50 milyon ABŞ dolları ayırıb.

ВБ: ИИ и бизнес-аналитика могут стать следующим этапом реформ судебной системы Азербайджана
Следующим этапом проекта Всемирного банка (ВБ) "Судебные услуги и умная инфраструктура" станет углубление цифровизации, поскольку успешное внедрение IT-решений, особенно в сфере прозрачности и эффективности, подчеркивает необходимость дальнейшего развития инструментов искусственного интеллекта и бизнес-аналитики для более разумного и основанного на данных управления судебной системой.
Об этом говорится в отчете ВБ по ходу реализации проекта.
Банк считает, что проект оказал преобразующее влияние на судебную систему Азербайджана, заложив основу для комплексных реформ. Судебная инфраструктура была модернизирована с целью улучшения доступа к правосудию, повышения эффективности и прозрачности.
"С 2014 по 2024 год построено 12 новых судебных комплексов в шести регионах, обеспечивших современные условия для работы сотрудников и обслуживания граждан. Кроме того, созданы два дата-центра международного класса (Tier 3), гарантирующие надежное хранение и защиту данных судебной системы. Внедрена система электронного правосудия (e-court), которая значительно упростила доступ к судебным услугам", - отмечается в отчете.
По данным банка, после полной реализации платформы e-court в 2023 году судьи стали рассматривать в 3 раза больше дел, а юридическую помощь получили почти 70 000 граждан. Уровень удовлетворенности населения судами вырос с 44,6% (на момент начала проекта) до 69,3%.
Исполнительный директор Центра анализа и коммуникации экономических реформ Вюсал Гасымлы отметил, что цифровая платформа позволила бизнесу обращаться в суды быстрее и с меньшими затратами:
"Это повысило эффективность судебных услуг и стало удачным примером цифровой трансформации. С экономической точки зрения, такие решения помогают бизнесу сократить издержки, связанные с юридическими процедурами", - заявил В. Гасымлы, чьи слова приводятся в отчете ВБ.
По оценкам ВБ, за последние 10 лет спрос на судебные услуги вырос в 10 раз: количество гражданских и коммерческих дел увеличилось с 22 000 в 2010 году до почти 240 000 в 2023 году. Ранее реформированию мешали задержки, нехватка инфраструктуры и ресурсов, а также слабая цифровизация. Однако благодаря инвестициям в технологии и кадры производительность системы значительно возросла. Сейчас суды рассматривают дела в среднем за 119 дней, тогда как ранее этот срок составлял 187 дней.
Ключевым фактором успеха проекта стало тесное сотрудничество между Судебно-правовым советом, Министерством юстиции, судебными органами и юридическим сообществом. Отдельное внимание уделялось укреплению институционального потенциала и подготовке кадров для эффективного применения новых цифровых решений.
Реформы стали частью стратегии перехода от модели роста, ориентированной на активное вмешательство государства, к модели, в которой госсектор выступает в роли фасилитатора, создающего условия для устойчивого и инклюзивного развития, а не основного драйвера экономического развития.
Отдельно ВБ подчеркивает, что проект помог справиться с резким всплеском числа дел в 2016 году (до 470 000, что вдвое больше текущего объема), вызванным последствиями девальвации маната и ростом долговых споров. В ответ была внедрена система онлайн-обработки таких дел, позволившая разгрузить судей и ускорить процесс.
Отметим, что первоначальный кредит в размере 100 млн долларов США был подписан 22 октября 2014 года, а 26 марта 2020 года ВБ выделил дополнительно 50 млн долларов на продолжение и расширение проекта.скачать dle 11.3