Ersin Tatar: "Azərbaycanın qısa müddətdə Qarabağı bərpa etməsi Şimali Kipri qürurlandırır"
"Azərbaycanın beşillik qısa müddətdə azad edilmiş torpaqlarını misilsiz xalq birliyi ilə yenidən bərpa etməsi Şimali Kipri qürurlandırır. Qarabağ Azərbaycan, Azərbaycan Qarabağdır!"
"Report"a istinadla xəbər verir ki, bunu Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin Prezidenti Ersin Tatar İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (ECO) 17-ci Zirvə görüşündə çıxışı zamanı deyib.
Dövlət başçısı xatırladıb ki, Şimali Kiprin dünyanın ən yaxşı 1000 universiteti arasında dörd ali təhsil müəssisəsi var:
"Bizim 154 ölkədən 121 min tələbəni qəbul edəcək potensialda təhsilimiz var. Ona görə də qardaş ölkə Azərbaycanla da bu istiqamətdə əməkdaşlıq edəcəyimizə ümidvaram".
E.Tatar bildirib ki, hazırda dünyada və bölgədə sülhə və əməkdaşlığa daha çox ehtiyac var:
"Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin beynəlxalq ictimaiyyətdə haqq etdiyi yeri almağına çalışırıq. Artıq İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv olmağımız beynəlxalq aləmdə mərhələli şəkildə qəbul olunduğumuza bir işarədir".скачать dle 11.3

Эрсин Татар: Восстановление Карабаха в кратчайшие сроки вызывает гордость у Северного Кипра » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Эрсин Татар: Восстановление Карабаха в кратчайшие сроки вызывает гордость у Северного Кипра
Восстановление Азербайджаном освобожденных территорий в течение пятилетнего периода с беспрецедентным народным единством вызывает гордость у Северного Кипра.
Как передает Report, об этом заявил президент Турецкой Республики Северного Кипра Эрсин Татар на 17-м саммите Организации экономического сотрудничества (ОЭС) в Ханкенди.
По его словам, Карабах - это Азербайджан, Азербайджан - это Карабах!
Татар отметил, что сегодня в мире и регионе больше, чем когда-либо, необходимы мир и сотрудничество.
"Мы стремимся к тому, чтобы Турецкая Республика Северного Кипра заняла заслуженное место в международном сообществе. Наше членство в Организации исламского сотрудничества уже является признаком того, что мы постепенно получаем признание на международной арене", - сказал он.
Глава государства подчеркнул, что Северный Кипр имеет четыре высших учебных заведения, входящих в число 1 000 лучших университетов мира.
"Потенциал нашей системы образования позволяет принять 121 000 иностранных студентов. И в этом направлении я надеюсь на сотрудничество с братским Азербайджаном", - добавил он.скачать dle 11.3