Ərdoğan: "Suriyanın yeni rəhbərliyi ilə əlaqələrin inkişaf etdirilməsi vacibdir"
"Report"a istinadla xəbər verir ki, bu barədə Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (ECO) 17-ci Zirvə görüşündə çıxışı zamanı bildirib.
Onun sözlərinə görə, Suriyada xalqın illərdir davam edən mübarizəsi nəticəsində gəlinən mərhələ bölgə üçün ümidlər yaradıb:
"Bu məsələdə beynəlxalq ictimaiyyətin maliyyə dəstəyini davam və yeni idarəçiliklə əlaqələrin inkişaf etdirilməsi üçün kritik və vacib dövrdür. Digər mühüm region olan Əfqanıstanda əfqan xalqının təhlükəsizliyini, sülhünü və inkişafını dəstəkləməliyik".
Ərdoğan son günlər Pakistanda baş vermiş dəhşətli terror aktına görə başsağlığı da verib.скачать dle 11.3

Необходимо развивать отношения с новыми властями Сирии.
Как сообщает Report, об этом заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган во время выступления на 17-м саммите ОЭС.
По его словам, новый этап, ставший следствием многолетней борьбы народа в Сирии, создает надежды для региона.
"Это критический и важный период для продолжения финансовой поддержки международного сообщества в этом вопросе и развития отношений с новым руководством (Сирии). Мы также должны поддерживать безопасность, мир и развитие Афганистана, что является важным для региона", - сказал он.
Эрдоган на саммите выразил соболезнования в связи с ужасным терактом, произошедшим несколько дней назад в Пакистане.